shiuz__750 x 100 px_1

KREDYTY PREFERENCYJNE OD 18 WRZEŚNIA

Z dopłatą agencji

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Finansów przyznało Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dodatkowe pieniądze na dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych.
 

- Dzięki temu, banki współpracujące z ARiMR, będą mogły udzielić takich kredytów na łączną kwotę 1,57 miliarda złotych. Można o nie starać od 18 września. Od tego dnia, stawki oprocentowania kredytów na inwestycje, a także na likwidację strat spowodowanych przez klęski żywiołowe tzw. kredytów klęskowych, nieco się zmieniły w porównaniu z tymi obowiązującymi wcześniej - informuje Adam Sperzyński, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Miejskiej Górce (powiat rawicki). W kredytach inwestycyjnych zmiana polega na tym, że całkowite ich oprocentowanie zostało zmniejszone z 1,6 do 1,5 stopy redyskonta weksli. - W praktyce oznacza to, że oprocentowanie takich kredytów udzielanych ze wsparciem ARiMR, wyniesie 7,5% zamiast dotychczasowych 8%. Może ono oczywiście ulec zmianie, jeżeli będzie inna, ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej, stopa redyskonta weksli - obecnie wynosi ona 5% - wyjaśnia Adam Sperzyński. W nowych, obowiązujących od 18 września zasadach, w większości inwestycyjnych linii kredytowych, do których dopłaca ARiMR, oprocentowanie, które musi zapłacić bankowi rolnik, zostało jednak nieco podwyższone. Teraz będzie ono wynosiło 3% w skali roku, zamiast dotychczasowych 2%. - Jedynym wyjątkiem będą kredyty inwestycyjne podstawowe - linia kredytowa nIP, ponieważ oprocentowanie płacone przez rolnika będzie teraz wynosiło w ich wypadku tylko 3%, a nie jak wcześniej - 4% - dodaje kierownik.
 

Zmiany w oprocentowaniu kredytów klęskowych wprowadzone zostały również do preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź czy huragan. - Całkowite oprocentowanie tych kredytów będzie teraz niższe, bo tak, jak w przypadku kredytów inwestycyjnych, będzie teraz wynosiło 1,5 stopy redyskonta weksli. Natomiast zostało podwyższone oprocentowanie płacone przez rolnika bankowi. Rolnik, który w dniu wystąpienia klęski posiadał stosowne umowy ubezpieczenia, czyli ubezpieczył przynajmniej od jednej z klęsk żywiołowych co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk lub co najmniej połowę liczby zwierząt gospodarskich, zapłaci w skali roku 1,5% należnego bankowi oprocentowania. Przed zmianami było to 0,1%. Pozostałą część oprocentowania kredytu, czyli obecnie 6%, zapłaci za kredytobiorcę ARiMR - tłumaczy Adam Sperzyński. Z kolei za osoby poszkodowane w wyniku klęsk, które nie posiadały takiego ubezpieczenia, agencja zapłaci o połowę mniej, czyli obecnie będzie to 3%. W związku z tym, część oprocentowania kredytów klęskowych płacona przez kredytobiorców wyniesie od 18 września 4,5%. Przed zmianami było to 4,05%.


(HD)

 

125ml milk


Dzięki uprzejmości Bezpłatnego Miesięcznika "Wieści Rolnicze"
Logo Miesięcznika - Wieści Rolnicze
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: kredytów; będzie; oprocentowanie; oprocentowania; kredyty; zostało; arimr; ; obecnie; produkcji; inwestycyjnych; ubezpieczenia; ; wcześniej; klęski; któ

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »