Współczesne wyzwania eksportu a bezpieczeństwo Polski to hasło przewodnie Kongresu Eksportu 2022, który odbył się 24 listopada w Lublinie. W spotkaniu zorganizowanym przez Krajowe Stowarzyszenie Eksporterzy RP w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji uczestniczył Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Spotkanie zgromadziło przedstawicieli eksporterów oraz reprezentantów administracji rządowej i samorządowej oraz ambasadorów państw, z którymi Polska prowadzi wymianę handlową. Tematem wiodącym, wokół którego skupiały się pozostałe dyskusje była wojna w Ukrainie, która wpływa destabilizująco na gospodarkę światową i jest aktualnie wyzwaniem dla eksportu. Zagadnieniami istotnymi z polskiego punktu widzenia, poruszanymi podczas Kongresu Eksportu, była rosnąca inflacja oraz niestabilność naszej waluty. Na zarządzanie łańcuchami dostaw wpływa także obecna sytuacja pandemiczna i energetyczna.
Podczas Kongresu zorganizowano dwie sesje tematyczne, z których pierwsza była poświęcona czynnikom makroekonomicznym w eksporcie. Druga część spotkania była poświęcona destabilizacji eksportu żywności i wpływowi jaki wywiera na gospodarkę światową. Poruszono w niej tematykę głodu jako wyzwania dla wspólnoty międzynarodowej oraz atutów Polski z perspektywy światowego eksportu żywności. Tematyka ta jest niezwykle ważna również dla PIORiN, instytucji zaangażowanej w światowy handel produktami rolno-spożywczymi. Podczas otwarcia Kongresu Główny Inspektor Andrzej Chodkowski podkreślił dynamiczny wzrost eksportu towarów rolno-spożywczych i znaczenie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w zdobywaniu nowych rynków zbytu oraz certyfikacji eksportowej roślin i produktów roślinnych.
Inspektorzy WIORiN w Lublinie wraz z Oddziałami ,we współpracy z WIORiN w Warszawie, przygotowali stoisko informacyjno-promocyjne, na którym zaprezentowali wybrane towary przeznaczone na eksport, wymagające zaopatrzenia w świadectwo fitosanitarne. Zainteresowanym udostępniono materiały informujące o działalności PIORiN w zakresie wymagań dla eksporterów produktów pochodzenia roślinnego. Zaprezentowano także drewniany materiał opakowaniowy m.in. palety, skrzynie, skrzynki i zabezpieczenia ładunku. Stwarza on ryzyko rozprzestrzeniania różnych agrofagów, w związku z czym podlega obowiązkowi oznakowania wg ISPM 15. Inspektorzy z Oddziałów Granicznych w Dorohusku i Koroszczynie zaprezentowali narzędzia wykorzystywane w codziennej pracy podczas kontroli fitosanitarnej towarów roślinnych importowanych do Unii Europejskiej. Informowali także zainteresowanych uczestników kongresu o różnorodnych aspektach związanych z kontrolą przesyłek z państw trzecich do UE.
Wystąpienia ekspertów z różnych dziedzin i wywołana przez nie dyskusja wśród uczestników Kongresu oraz wymiana doświadczeń zgromadzonych przez przedsiębiorców, naukowców, dyplomatów i przedstawicieli administracji, z pewnością spełniły oczekiwania organizatorów tegorocznej edycji Kongresu Eksporterów.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/