Kółko Rolnicze w Sobótce powstało 8 marca 1862 roku i przez 160 lat swojej działalności przyczyniło się do rozwoju gospodarstw swoich członków ale także wspierało inicjatywy społeczne i gospodarcze, dbając o rozwój i potrzeby lokalnego środowiska. Ciągły rozwój organizacji był możliwy dzięki zaangażowaniu, aktywności i przedsiębiorczości rolników-członków Kółka oraz mieszkańców Sobótki. Najstarsze Kółko Rolnicze w Polsce to Kółko w Sobótce, które stanowi przykład pięknej, rodzimej tradycji samoorganizacji rolników, która na przestrzeni stu sześćdziesięciu lat była i jest ciągle żywa.
Uroczystości obchodów Jubileuszu 160 lecia Kółka odbyły się 9 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół w Sobótce, zainaugurowały obchody powstania i działania 160 lat Kółek Rolniczych w Polsce.
Komitet Organizacyjny Obchodów 160-lecia Kółka Rolniczego w Sobótce oraz 160-lecia spółdzielczości na ziemi wielkopolskiej w składzie: Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Irena Frąszczak Prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Kaliszu podjął się zorganizowania uroczystości.
Zaś w Komitecie Honorowym Obchodów 160-lecia Kółka Rolniczego w Sobótce oraz 160-lecia spółdzielczości na ziemi wielkopolskiej znaleźli się: Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Paweł Rajski Starosta Ostrowski, Piotr Walkowski Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego, Piotr Kuroszczyk Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski, Wacław Doliński Prezes Kółka Rolniczego w Sobótce, Barbara Jaworska Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Sobótce.
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Kółek Rolniczych oraz spółdzielczości z całej Wielkopolski, Kujaw i województwa łódzkiego.
Uroczyste obchody kółkowego święta rozpoczęła Msza św. odprawiona w Kościele Parafialnym pod Wezwaniem Narodzenia NMP i św. Józefa w Sobótce. Mszę św. w intencji Kółek i Organizacji Rolniczych oraz rolników odprawił Proboszcz Parafii Ksiądz Kanonik Jan Ignasiak.
Uroczystej Mszy Świętej towarzyszyły liczne poczty sztandarowe, także poczet sztandarowy Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Następnie wszyscy przeszli pod tablicę upamiętniającą Ludwika Szymoniaka –niestrudzonego działacza społecznego i wnuka pierwszego Prezesa Kółka Rolniczego w Sobótce, gdzie złożono kwiaty oraz zapalono specjalnie na tę okazję przygotowany znicz z okolicznościową dedykacją i odśpiewano Hymn Państwowy. Takie same znicze zostały przekazane uczestnikom jubileuszu, aby zostały zapalone w różnych częściach Wielkopolski na grobach zasłużonych działaczy Kółek Rolniczych i Spółdzielczości.
Następnie rozpoczęła się część oficjalna uroczystości, którą poprowadzili Katarzyna Zawada i Krzysztof Zawada.
Podczas obchodów wysłuchano między innymi: Referatu okolicznościowego z okazji Jubileuszu 160-lecia Kółka Rolniczego w Sobótce, który wygłosiła -Irena Frąszczak Prezes Regionalnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. Działania na rzecz współpracy między rolnikami i organizacjami rolniczymi – rozwój spółdzielczości omówił Tadeusz Panowicz Regionalista z powiatu gnieźnieńskiego. O możliwościach oddziaływania organizacji rolniczych na wielofunkcyjny rozwój wsi - rola organizacji rolniczych w reprezentowaniu interesów wsi i rolnictwa - opowiedział uczestnikom Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Nowe pola działania dla organizacji rolniczych oraz o przyszłości spółdzielczości w UE przedstawił Andrzej Grzyb Poseł na Sejm RP.
Jan Grzesiek Prezes Banku Spółdzielczego w Jarocinie zreferował rolę bankowości spółdzielczej. Ideę ubezpieczeń wzajemnych przybliżył uczestnikom Filip Cichy z Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, a działalność Kół Gospodyń Wiejskich w świetle ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. przedstawiła Katarzyna Zawada. Pierwszy Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Józef Waligóra omówił system społeczno-ekonomicznych reform, zmian prawa które spowodowały ograniczenia w działaniu spółdzielczości.
Od samego początku powstania działalność Kółka Rolniczego w Sobótce nakierowana była na integracje lokalnej współczesności rolniczej, pracy na rzecz mieszkańców wsi, upowszechniania wiedzy z zakresu prowadzenia gospodarstw oraz rozwoju wsi przy jednoczesnym kultywowania lokalnych tradycji.
Podczas Jubileuszowego spotkania padło wiele ciepłych słów, gratulacji i podziękowań, które w imieniu członków Kółka przyjmował Prezes Wacław Doliński. Przy tej okazji postanowiono wyróżnić najbardziej zasłużonych działaczy Kółka w Sobótce oraz lokalnych działaczy z całej Wielkopolski odznaczeniem, „Medalion im dr. Aleksandra hr. Szembeka za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej”, które wręczył Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski.
W dniu 9 października 2009 r. XI Walne Zgromadzenie WIR III kadencji przyjęło uchwałę w sprawie ustanowienia wyróżnienia Wielkopolskiej Izby Rolniczej pod nazwą „Medalion im dr. Aleksandra hr. Szembeka za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej”.
Ustanawiając to wyróżnienie, Wielkopolska Izba Rolnicza pragnęła nawiązać do swej chlubnej poprzedniczki, jaką była działająca w odrodzonej Polsce ówczesna Wielkopolska Izba Rolnicza. Jednym z pierwszym jej prezesów był właśnie dr Aleksander hr. Szembek – zasłużony Polak, patriota i działacz społeczny zarazem. Wyróżnienie to otrzymali: Kółko Rolnicze w Sobótce, Andrzej Bator, Mirosław Bąk, Czesław Fabiański, Barbara Jaworska, Roman Jerzykiewicz, Michał Pawliczuk, Jan Szymanowski, Andrzej Waszak, Piotr Winiecki, Stefan Wojtaszek Edmund Stachowiak, Krzysztof Zawada, Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, Bank Spółdzielczy w Pleszewie.
Kapituła Odznaczeń Krajowej Rady Izb Rolniczych postanowiła również uhonorować najbardziej zasłużonych działaczy dla wielkopolskiej wsi następujące osoby: Jana Chlastę, Piotra Kopczyńskiego, Piotra Maja, Romana Rzeszowskiego, Krzysztof Zawadę oraz Franciszka Szymkowiaka. Odznaczenia wręczyła Jolanta Nawrocka – Członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Po tej części Prezes Kółka Rolniczego w Sobótce przyjął wiele serdecznych i ciepłych życzeń, Które na pewno były dla obecnego Prezesa Kółka bardzo miłe i wzruszające.
Kółko Rolnicze w Sobótce jest najlepszym przykładem bogatej i chlubnej tradycji ruchu kółkowego w Polsce. Kółko zawsze było i jest integralną częścią społeczności wsi Sobótka oraz ziemi ostrowskiej. Od początku swojego istnienia obrało sobie za cel dążenie do rozwoju wsi i rolnictwa. W zależności od potrzeb podejmowane były działania szkoleniowe, zaopatrzeniowe czy integracyjne. Burzliwa historia naszego kraju nie pozostała bez wpływu na działalność Kołka. Powstało pod zaborem pruskim przeciwdziałając germanizacji. W czasie pierwszej wojny światowej wielu kółkowiczów walczyło o odzyskanie niepodległości. W wolnej Polsce Kółko prężnie działało, a jego ówczesny Prezes Wojciech Szymoniak wybrany został Posłem do Wielkopolskiego Sejmu Dzielnicowego. Druga Wojna Światowa przerywała działalność Kółka, jej wznowienie nastąpiło dopiero w 1957 roku. Od tego czasu Kółko Rolnicze oraz powstałe przy Kołku Koło Gospodyń Wiejskich nieprzerwanie prowadzi działalność na rzecz mieszkańców Sobótki oraz całego regionu. Na przestrzeni lat zmieniały się zadania i rola Kółka, nie zmieniały się jednak nadrzędne wartości, którym kółkowicze służą oraz ich oddanie i chęć pracy na rzecz wielkopolskiej wsi.
Spotkanie zakończyła wspólna biesiada przygotowana przez okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich. Biesiada miała charakter Śniadania Wielkanocnego z tradycyjnymi potrawami miedzy innymi: biała kiełbasa parzona, żurkiem staropolskim, sernikami, babami wielkanocnymi, mazurkami, szynkami i wieloma innymi świątecznymi przysmakami. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Sobótce i Wtórku, prócz przygotowania potraw zadbały także o uroczysty i świąteczny nastrój oraz charakter tego kółkowego jubileuszu przystrajając w świąteczne akcenty salę. Nadzwyczaj pięknie prezentowała się scena z iście wielkanocnymi akcentami.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa ręcznie wykonanych prac przez panie z KGW, wśród których dominowały ozdoby wielkanocne.
Na zakończenie uroczystości Prezes Kółka Rolniczego Wacław Doliński w towarzystwie Ireny Frąszczak - Prezes Regionalnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych wręczyli pwszytkim instytucjom oraz organizacjom okolicznościowe statuetki oraz podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich, które zadbały o część kulinarną jubileuszu przygotowane przez Komitet Organizacyjny Jubileuszu.
Na zakończenie spotkania Prezes Kółka Rolniczego w Sobótce podziękował wszystkim, którzy się przyczynili do organizacji tego wydarzenia, a w szczególności Wielkopolskiej Izbie Rolniczej za nieoceniony jej wkład w przygotowanie i przebieg uroczystości.
Więcej informacji w późniejszych relacjach.
Marta Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/