Jak zadbać o wewnętrzne ciepło w budynku inwentarskim?

CembritBudynek inwentarski powinien spełniać pewne kryteria, aby skutecznie chronił zwierzęta przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Zabezpieczenie przed skutkami zmieniających się warunków pogodowych jest istotne szczególnie zimą. Wtedy chów narażony jest na najniższą temperaturę, opady śniegu, deszczu oraz nadmierny ruch powietrza.

Warunki pogodowe bezpośrednio wpływają na stopień ochładzania organizmów zwierząt. Przebywając w zimnym pomieszczeniu muszą one bowiem oddawać ciepło do otoczenia w znacznie większej ilości, co przekłada się bezpośrednio na opłacalność produkcji. Zwierzęta przebywające w zimnej oborze są mniej produktywne i potrzebują więcej energii pobieranej z paszy, co wiąże się oczywiście z większymi kosztami dla hodowcy. Różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku również jest bardzo istotna. Zbyt duża, może zaowocować pojawieniem się pleśni czy grzyba, a także powoduje skraplanie się pary wodnej oraz chorób u zwierząt.

Zwierzęta, a w szczególności bydło, zimą wypełniają pomieszczenie tzw. ciepłem biotycznym, które same emitują bez szkody dla swojego zdrowia oraz poziomu produkcji. Jednak nie wystarczy to do zachowania odpowiednich warunków w przegrodach. Najlepiej, gdyby ilość ciepła biotycznego pozostawała w równowadze, a nawet była na plusie ze stratami wynikającymi z przegród konstrukcyjnych i systemu wentylacyjnego w budynku. W tym celu trzeba już w momencie budowy pomyśleć o tym, aby poszczególne elementy spełniały wymogi i pomagały w osiągnieciu dobrych efektów hodowlanych.

Dobrym rozwiązaniem, które pomoże zachować odpowiednie warunki wewnątrz budynku są płyty włókno–cementowe EuroFala przeznaczone na pokrycia dachowe. Charakteryzują się one niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz doskonałą szczelnością. Są trwałe, a także odporne na zmienne warunki pogodowe, zapobiegają akumulacji pary wodnej oraz jej skraplania, a także posiadają dobrą izolację termiczną, pozwalającą zachować temperaturę wewnątrz budynku na optymalnym poziomie. Dzięki tym cechom, hodowcy mogą liczyć na większą produktywność i żywotność swoich zwierząt. Mimo silnych opadów atmosferycznych, wilgoci, mrozów i dużych różnic temperatur zwierzęta będą bezpieczne, a ich produktywność ustabilizuje się na wysokim poziomie.

 

 Cembrit to producent wysokiej jakości włókno-cementowych materiałów budowlanych stosowanych na dachach oraz elewacjach. Firma jest częścią Cembrit Holding A/S – europejskiego lidera w produkcji włókno-cementowych dachów i elewacji, który nieprzerwanie od ponad 80 lat intensywnie pracuje nad właściwościami i możliwościami włókno-cementu.

 

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

Cembrit
TAGI: budynku; wewnątrz; zwierzęta; także; ciepło; warunki; temperatur; które; bezpośrednio; wodnej; produktywność; warunków; zwierząt.; produkcji.;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »