Jak transportować żywność w trakcie upałów?

Zdjęcie eksperta Paweł Gębka ThermoplexFala upałów, która od kilku dni przetacza się przez Europę, jest dobrym przyczynkiem by uczulić przewoźników na to, jak w tak ciężkich warunkach transportować towar, w szczególności produkty szybko zbywalne, a więc żywność, by nie traciła ona na wartości.


Najczęstszym błędem, który może powodować uszkodzenie towaru z krótką datą ważności, jest wykorzystywanie agregatów chłodniczych niezgodnie z ich przeznaczeniem. W praktyce wygląda to tak, że przewoźnik używa urządzenia do transportu produktów w temperaturze 0'C, a decyduje się na przewóz towarów, które wymagają temperatury o 10 stopni Celsjusza niższej. Ważne więc, by decydować się na agregaty dostosowane do potrzeb przewożonego towaru. Jeżeli przewoźnik nie ma pewności, jaki agregat wybrać, warto skorzystać z porady eksperta.


Równie istotną kwestią jest stosowanie odpowiednich praktyk załadunku i rozładunku przewożonych dóbr. Zadaniem agregatu jest podtrzymać temperaturę, a nie schładzać towar na żądanie. Można posłużyć się przykładem arbuza zebranego w pełnym słońcu i temperaturze ponad 30 stopni. Załadowany zaraz po zebraniu plonu, dosłownie „jeszcze gorący” owoc spowoduje, iż agregat będzie pracował bardzo długo i może nie osiągnąć pożądanej temperatury. Prawidłowo jest najpierw schłodzić arbuza w lodówce lub chłodni do ok. 6 stopni Celsjusza i dopiero później go załadować – dzięki takiemu działaniu agregat utrzyma temperaturę przez cała trasę. Jeżeli jednak schłodzenie produktów w agregacie to jedyne wyjście, wymagane jest dobranie maksymalnie wydajnej jednostki i uważanie, żeby nie przemrozić towaru. Z kolei podczas rozładowywania naczepy lub busa trzeba pamiętać o najważniejszej rzeczy: wyłączeniu urządzenia na czas wyładunku. Jeżeli tego nie zrobimy, agregat całe zimne powietrze będzie wydmuchiwać na zewnątrz przez otwarte drzwi.


Przy okazji pracy podczas postoju, w szczególności w upalne dni, należy pamiętać, aby samochód stał w cieniu. Jeżeli obroty silnika oscylują w granicach 2000-2500, sprężarka powinna pracować z pełną wydajnością. I, co z pewnością może okazać się trudne, bo nie zależy w pełni od nas, w miarę możliwości warto unikać stania w korkach – wówczas zabudowa nie jest schładzana pędem powietrza, obroty silnika są w przedziale ok. 900-1200, a to jedynie połowa wydajności agregatu.


Aby uniknąć problemów technicznych, należy regularnie serwisować urządzenia chłodnicze. Brak systematycznej kontroli serwisowej oznacza spadek sprawności sprzętu, a w skrajnych przypadkach nawet jego uszkodzenie. Przykładowo: przewoźnik, który nie wymieni pasków na czas, może liczyć się z ich zerwaniem, w wyniku czego urządzenie momentalnie przestaje pracować; innym przykładem jest brak wymienionego na czas filtru freonowego – bez tego zabiegu agregat szybko traci swoją wydajność.


Niemal każdy agregat jest tak skonstruowany, że nie trzeba zmieniać jego ustawień na przykład z uwagi na nagłe skoki temperatury (z wyjątkiem agregatów naczepowych, gdzie wypada włączyć tryb pracy ciągłej). Zadanie kierowcy kończy się na ustawieniu właściwej temperatury i dopilnowaniu powyższych sugestii i dobrych praktyk. Ich wdrożenie gwarantuje dowiezienie na miejsce świeżych, pełnowartościowych produktów.

Autorem komentarza eksperckiego jest Paweł Gębka, New Business Manager w firmie Thermoplex.


 

O firmie Thermoplex:
THERMOPLEX jest jedną z pierwszych firm na terenie woj. łódzkiego i okolic, świadczącą profesjonalną obsługę i serwis urządzeń chłodniczych. Firma powstała w 2001 roku i od tego czasu nieprzerwanie świadczy usługi z zakresu chłodnictwa transportowego, ogrzewań postojowych i wind samozaładowczych. Profesjonalnie zajmujemy się doborem, montażem, a przede wszystkim serwisem wszystkich typów samochodowych i naczepowych agregatów chłodniczych.

1062ml milk

Zdjęcie eksperta Paweł Gębka Thermoplex
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: agregat; jeżeli; transportować; agregatów; urządzenia; ; temperatury; będzie; podczas; trzeba; chłodniczych.; produktów; temperaturze; który; firmie; szybko; żywnoś;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »