Jak poradzić sobie z dużą ilością pyłów w gospodarstwie rolnym? Kärcher radzi

NT 55 1 eco tractor app dd ant 1 CI15 81433 150DPIUtrzymanie w czystości maszyn rolniczych, pomieszczeń gospodarczych, czy pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta, to ważny aspekt pracy każdego rolnika Zwłaszcza w gospodarstwach zajmujących się uprawą roślin mamy do czynienia z bardzo niebezpiecznym dla zdrowia ludzi zjawiskiem, jakim jest pylenie. Pyły powstające podczas prac rolniczych są groźne a ich wdychanie może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego takich jak na przykład astma. Aby do tego nie dopuścić konieczne jest skuteczne i bezpieczne usuwanie pyłów. Świetnie nadają się do tego odkurzacze profesjonalne marki Kärcher z systemem automatycznego oczyszczania filtra Tact oraz Tact2. To prawdziwi pogromcy pyłu. Z ich pomocą z łatwością usuniemy nawet duże ilości bardzo drobnych zanieczyszczeń (pyłów klasy M, czy H).


Specyfika zagrożeń związanych z pyłem w gospodarstwie rolnym
Praca rolnika wiąże się nierozłącznie z licznymi zagrożeniami. Jednym z nich jest narażenie na groźne pyły, jakie powstają podczas prac rolniczych – zwłaszcza w procesie uprawy roślin. Zapylenie powietrza może być przyczyną wielu groźnych chorób m.in. takich jak astma oskrzelowa albo alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych.(„płuco rolnika”). Często nie kojarzymy uciążliwych objawów takich jak duszność, kaszel, ból głowy, mięśni czy gorączki z prowadzonymi pracami w gospodarstwie. Dzieje się tak ponieważ objawy chorobowe, jako efekt wdychanego pyłu występują często dopiero po kilku godzinach, gdy już nie pamiętamy o tym, że pracowaliśmy w środowisku silnego zapylenia. Czasami choroby są efektem częstego przebywania w otoczeniu, dużego zapylenia, powstałego przy pracy z materiałami roślinnymi. np. z ziarnem zbóż, sianem lub kiszonką, które np. uległy samozagrzaniu i na których występują pleśnie.


Pył rolniczy może zawierać m.in.:: bakterie, które wywołują choroby alergiczne, rozkruszki tj. pajęczaki, których odchody powodują choroby u rolników, grzyby pleśniowe, które działają podobnie do bakterii, pyłki kwiatowe – mogące wywoływać katar alergiczny albo astmę; różne inne alergizujące fragmenty włosów, sierści, naskórka, pierza itp.


Grupami szczególnie narażonymi na jego szkodliwe działanie są pracownicy zatrudnieni przy kruszeniu, obróbce, mieleniu, nawożeniu lub przesypywaniu nawozów sypkich, młóceniu, cięciu drewna, sianiu oraz wielu innych czynnościach powiązanych z materiałami sypkimi. W przypadku pylenia wtórnego potencjalne zagrożenie mogą stanowić takie zjawiska, jak cząsteczki ciał stałych oderwane od elementów maszyn i urządzeń rolniczych, elementów konstrukcyjnych (np. podłogi lub ściany) lub wyposażenia pomieszczeń.


Aby zminimalizować ryzyko związane z przebywaniem w obszarze silnie zapylonym należy przedsięwziąć działania ochronne. Ważne jest by podczas pracy mieć maseczkę ochronną. Wietrzenie pomieszczeń jest również zalecane. Co jednak zrobić by szkodliwy pył nie unosił się w powietrzu? Należy go odessać. Specjalistyczne odkurzacze przeznaczone do usuwania pyłów poradzą sobie nawet z jego dużą ilością.


Rozwiązania Kärcher dedykowane rolnictwu – odkurzacze NT Tact i Tact2
Firma Kärcher posiada w swojej ofercie wiele modeli odkurzaczy profesjonalnych specjalnie zaprojektowanych do odsysania dużych ilości drobnego pyłu. Są to odkurzacze NT z systemami oczyszczania filtra Tact oraz Tact2. System ten pozwala urządzeniom pracować bez spadku siły ssącej nawet podczas usuwania dużych ilości pyłu. Sprawia on, że silny podmuch powietrza oczyszcza filtr i dzięki temu nie zapycha się on i maszyna może cały czas pracować na pełnych obrotach.


Z serii odkurzaczy z systemem Tact przeznaczonych do usuwania mniejszej ilości pyłu, branży rolniczej można śmiało polecić model NT 55/1 Tact Te. Warto zarekomendować go zwłaszcza gospodarstwom rolnym nie specjalizującym się w uprawie roślin, a na przykład w hodowli trzody czy bydła. Odkurzacz NT 55/1 Tact Te to solidna maszyna wyposażona w adapter do podłączenia elektronarzędzi. Płaski filtr falisty umieszczony w urządzeniu umożliwia zbieranie bardzo drobnego pyłu klasy M zapewniając skuteczną ochronę turbinie. Nie wymaga demontażu w celu zbierania wody. Dzięki swojej konstrukcji posiada dużą powierzchnię filtracyjną, a jednocześnie nie zajmuje przestrzeni wewnątrz zbiornika. Jest to urządzenie ergonomiczne i przyjazne w obsłudze oraz bardzo mobilne. Odkurzacz wyposażony jest w wąż spustowy ułatwiający opróżnianie zbiornika zanieczyszczeń z zebranej wody wprost do kratki ściekowej. Posiada wygodny uchwyty na wąż i akcesoria oraz ergonomiczny uchwyt prowadzący.
Dla gospodarstw, w których mamy do czynienia z naprawdę dużym zapyleniem polecić można odkurzacze z jeszcze wydajniejszym i sprawniejszym systemem oczyszczania filtra Tact 2. Działa on w następujący sposób: poprzez dwa zawory co 7,5 sekundy oczyszczane są naprzemiennie prawa i lewa połowa płaskiego, falistego filtra, wydłużając tym samym jego żywotność. System Tact2 sprawia, że odkurzacz jest w stanie usunąć nawet do 1000 kg pyłu klasy A z wykorzystaniem jednego filtra. Podczas zbierania wody system Tact2 można wyłączyć. Płaski falisty filtr jest przystosowany również do pracy z pyłem klasy M. Modelem, który z pewnością świetnie sprawdzi się w naprawdę trudnych warunkach jest model NT 75/2 Tact² Me. Odkurzacz ten to solidna, niezawodna maszyna stworzona po to by radzić sobie w trudnych warunkach pracy ciągłej. Odkurzacz wyposażony jest w metalowe podwozie na kołach oraz zderzak. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi zamek zapewniający bezpieczne mocowanie zbiornika na podwoziu. Wyposażony jest także w dwa uchwyty co znacznie ułatwia jego transport. Mocny, szeroki zderzak chroni odkurzacz przed mechanicznymi uszkodzeniami. Wyposażenie umieszczone jest w specjalnych uchwytach na obudowie dzięki czemu zawsze znajduje się „pod ręką”. 4-metrowy wąż ssący można wygodnie przechowywać na głowicy odkurzacza a 75 litrowy zbiornik pozwala na zbieranie naprawdę dużych ilości pyłu i innych zanieczyszczeń.


Kärcher ma w swojej ofercie grupę specjalistycznych urządzeń, do naprawdę trudnych zadań, czyli to usuwania suchych, niepalnych i najbardziej szkodliwych dla zdrowia pyłów klasy H w tym np. pyłu azbestowego. Jednym z nich jest NT 75/1 Tact Me Te H. Odkurzacz ten spełnia techniczne Wytyczne odnośnie pyłów niebezpiecznych TRGS 519. Posiada on elektroniczny system monitoringu przepływu powietrza, który informuje o obniżeniu dopuszczalnej objętości strumienia przepływu powietrza (20 m/s). Jest również wyposażony w system antystatyczny i elektrycznie przewodzące akcesoria. Dodatkowo jest on przystosowany do pracy z elektronarzędziami. Wyposażony jest w płaski filtr falisty wykonany z włókna szklanego oraz system oczyszczania filtra, który jest szczególnie skuteczny w przypadku drobnego pyłu. Filtr falisty jest co 15 sekund automatycznie czyszczony podmuchem powietrza. Model ten posiada pojemy 75 litrowy zbiornik, dzięki czemu nadaje się świetnie do ciężkich warunków pracy ciągłej. Odkurzacz posiada regulację siły ssania, co sprawia, że możemy ją precyzyjnie ustawić tak, by praca była maksymalnie efektywna. W związku z tym, że urządzenie zawiera szkodliwe dla zdrowia pyły, opróżnianie i konserwacja, włącznie z usuwaniem zbiorników pyłu, mogą być przeprowadzane tylko przez fachowy personel, używający odpowiedniego wyposażenia ochronnego


Warto podjąć wszelkie możliwe kroki by ochronić się przed szkodliwym działaniem pyłów. Ważne by zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt, za pomocą którego usuniemy groźne pyły.

 

 

893ml milk

NT 55 1 eco tractor app dd ant 1 CI15 81433 150DPI
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: system; posiada; podczas; ilości; wyposażony; naprawdę; dużą; bardzo; dzięki; których; usuwania; można; takich; trudnych; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »