Każdy rolnik doskonale wie, że założenie i prowadzenie własnego gospodarstwa to „ciężki kawałek chleba” mówiąc językiem kolokwialnym. Nie jest to zadanie łatwe – wymaga przede wszystkim ogromnej wiedzy, zaangażowania, umiejętności logistyczny i dobrego zorganizowania. Rolnik prowadzący własne gospodarstwo musi rzetelnie, konsekwentnie wykonywać woje obowiązki i musi nim kierować silna motywacja do pracy. Rolnik jest bowiem zazwyczaj sam sobie przełożonym, zatem musi dokładnie wiedzieć co, gdzie i kiedy robić. Prowadzenie własnego gospodarstwa jest nie tylko trudne i czasochłonne – jest to również kosztowne. Maszyny rolnicze, nawozy czy materiały siewne nie należą, delikatnie mówiąc, do najtańszych. To właśnie dlatego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wychodzi co roku z inicjatywą wsparcia finansowego dla młodych rolników, by ułatwić im start i pomóc w założeniu lub kontynuowaniu prowadzenia własnej działalności rolniczej.
„Ułatwianie startu młodym rolnikom”
Bardzo trudno jest zacząć od tak zwanego „zera”. Nie mając funduszy na założenie działalności albo kontynuowanie jej prowadzenia młody rolnik tak naprawdę ma niewielkie szanse na sukces w branży rolniczej. Ma jednak możliwość otrzymania finansowego wsparcia, które przyznawane jest w ramach Programu noszącego nazwę „Ułatwianie startu młodym rolnikom”. Aktualnie takie wsparcie przyznawane jest rolnikom w wysokości aż 100 tysięcy złotych. Z jednej strony, jest to oczywiście ta naprawdę tylko kropla w morzu potrzeb rolnika, który na „rozkręcenie” roniczej działalności może, i najprawdopodobniej potrzebuje, znacznie więcej pieniędzy. Z drugiej jednak strony jest to kwota optymalna, aby zacząć prowadzić coś swojego, aby rozkręcić działalność i pozwolić jej się rozwijać. Jest to więc kwota zapewniająca optymalne warunki rozwoju działalności młodego rolnika.
Kto i dlaczego przyznaje młodym rolnikom takie wsparcie?
Wspomniana pomoc finansowa w ramach Programu „Ułatwianie startu młodym rolnikom” przyznawana jest przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warto jednak wspomnieć o tym, iż bieżący miesiąc to grudzień, natomiast przyjmowanie wniosków zakończyło się w tym roku w miesiącu czerwcu, zatem, logicznie analizując młodzi rolnicy nie powinni mieć już szans na takie dofinansowanie. Nic bardziej mylnego – w związku z tym, że proces rozpatrywania odwołania od decyzji odmawiających przyznania pomocy lub rezygnacji wnioskodawcy z przyznanej premii dobiegł końca, to w Programie wyniknęły zmiany. Zmiany te są korzystne dla młodych rolników, którzy takiego wsparcia nie otrzymali, bowiem resort rolnictwa wygospodarował dodatkowe środki na pomoc dla nich. Dodatkowe środki oznaczają bowiem większą ilość młodych rolników, którzy będą mogli cieszyć się z przyznanego im wsparcia finansowego w wysokości 100 tysięcy złotych, a nie, jak miało to miejsce przy poprzednim naborze wniosków – 75 tysięcy złotych.
Kto może otrzymać taką pomoc?
Nie każdy, kto określa się mianem „młodego rolnika” może jednak taką pomoc otrzymać. Pieniądze przyznawane są na podstawie ściśle ustalonych kryteriów. Główną rolę odgrywają tutaj punkty, które rolnik otrzymuje na podstawie wspomnianych kryteriów. Jak łatwo można się domyślić – im więcej punktów, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania od resortu rolnictwa finansowego wsparcia. Do istotnych kryteriów podczas przyznawania wspomnianych punktów należy między innymi wielkość gospodarstwa, które młody rolnik chce stworzyć – im jest ono większe, tym więcej punktów można otrzymać. Nie bez znaczenia jest jednak również wykształcenie. Resort rolnictwa stawia w tej kwestii na ludzi wykształconych w odpowiednim, rolniczym rzecz jasna, kierunku, by mieć pewność, że dana osoba ma pojęcie o tym, co chce robić i że wie, „z czym się to je”. Analogicznie więc, im wyższe wykształcenie, tym wyższą ilość punktów rolnik może otrzymać. Istotny wpływ na ilość przyznawanych punktów ma również poziom bezrobocia w powiecie, w którym mieszka wnioskujący o pomoc rolnik. Tutaj również kwestia nie jest zbyt skomplikowana – im wyższe jest bezrobocie w tym rejonie, tym więcej punktów dana osoba może otrzymać.
Zmiany w Programie
Na przestrzeni lat wspomniany Program ewoluował i zmieniał się tak, by warunki przyznawania pomocy były jak najbardziej sprawiedliwe. Dlatego też wysokość wypłacanej młodym rolnikom kwoty zwiększono do 100 tysięcy złotych. Tym razem o pomoc mogą również ubiegać się rolnicy z dłuższym stażem prowadzenia swojej działalności jeszcze przed złożeniem wniosku. W poprzednich latach można było prowadzić swoją działalność przez okres nie dłuższy, aniżeli 12 miesięcy, natomiast aktualnie okres ten zwiększono do 15 miesięcy. Ponadto, wydłużono czas na uzupełnienie wykształcenia, gdyż wcześniej wynosił on 3 lata, natomiast aktualnie rolnicy mają aż 3 lata i 9 miesięcy na uzupełnienie swojego wykształcenia. Warto jednak dodać, że dłuższy czas na edukację mają tylko ci rolnicy, którzy zmuszeni byli przerwać naukę przez tak zwaną „siłę wyższą”, czyli nie ze względu na brak chęci, ale raczej ze względu na zamknięcie szkoły, do której uczęszczali albo inne, niezależne od nich czynniki. Takie zdarzenia losowe trzeba również odpowiednio udokumentować.
Natalia Majcher