Zgodnie z wnioskiem XI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, 6 lutego odbyło się Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat projektu PORW 2014-2020. W spotkaniu z Komisją udział wzięli Prezesi oraz delegaci KRIR. W trakcie posiedzenia minister rolnictwa przedstawił opracowaną przez MRiRW II wersję dokumentu. Niestety pomimo licznie zgłaszanych uwag m.in. przez samorząd rolniczy, resort rolnictwa w dalszym ciągu nie uwzględnił w pracach nad kształtem projektu Programu następujących postulatów:
- Rozszerzenie zakresu PROW 2014–2020 o inwestycje w zakresie infrastruktury technicznej wsi, w szczególności w zakresie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i dróg lokalnych.
- Uwzględnienie w zakresie PROW zadań z zakresu gospodarowania rolniczymi zasobami wodnymi - regulacja stosunków wodnych i ochrona przeciwpowodziowa użytków rolnych.
- Powierzenie samorządom województw szerszych zadań w zakresie wdrażania niektórych działań programu oraz zwiększenie ich roli w zakresie podziału środków.
- Obniżenie dolnego progu wielkości ekonomicznej gospodarstwa w ramach działania „Premia dla młodych rolników”.
- Możliwość zakupu używanego sprzętu w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”.
- Możliwość wsparcia finansowego zakupu zwierząt hodowlanych w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”.
- Podwyższenie kwoty pomocy na zakup maszyn i urządzeń w działaniu „Modernizacja gospodarstw rolnych” do 300 tys. zł.
- Podwyższenie kwoty pomocy w działaniu „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”.
- Wsparcie inwestycji z zakresu gospodarki odpadami.
- Możliwość realizacji działania „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach działania „Leader”.
- Zniesienie mechanizmu degresywności i limitów powierzchniowych w ramach działania Rolnośrodowiskowo-klimatycznego i Rolnictwa Ekologicznego.
- Rozszerzenie wariantu "ptasiego" poza obszarami Natura 2000 w ramach działania Rolnośrodowiskowo-klimatycznego.
- Odstąpienie od uzależnienia wsparcia w ramach działania Rolnictwo Ekologiczne od produkcji zwierzęcej.
- Zwaloryzowanie stawek płatności zalesionych.
- Wdrożenie wszystkich instrumentów wsparcia obszarów leśnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Po przedstawieniu przez ministra Kalembę projektu PROW, głos zabrali członkowie Izb Rolniczych.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich jest jednym z najważniejszych dokumentów stanowiących o rozwoju polskiego rolnictwa, nie tylko na najbliższe lata, ale będzie miał wpływ na najbliższe dziesięciolecia polskiego rolnictwa. Ponadto, może być ostatnim okresem ze znaczącą pomocą na rozwój obszarów wiejskich biorąc pod uwagę sytuację finansową i gospodarczą krajów UE – dlatego przedstawiciele samorządu rolniczego wyrazili stanowisko, iż możliwe przesunięcie środków z II filara na I filar tj. na płatności bezpośrednie w wysokości 25% alokacji środków powinno być uwarunkowane zapewnieniem przez Rząd RP w tym Ministerstwo Finansów o maksymalnym dofinansowaniem PROW z budżetu państwa do 75% wysokości. Ponadto, zwrócili uwagę, że Program w dalszym ciągu tylko w niewielkim stopniu dostrzega regionalne zróżnicowane potrzeb rolników.
W opinii KRIR środki finansowe przeznaczone na PROW 2014-2020 powinny być skierowane na działania, które pozwolą polskim rolnikom konkurować na międzynarodowym rynku rolnym (np. dzięki inwestycjom w gospodarstwach rolnych, tworzeniu grup producentów rolnych) a także mniejszym gospodarstwom zapewniając dodatkowy dochód poprzez działania PROW, które będą powodowały skracanie łańcucha żywnościowego.
Ponadto, członkowie izb rolniczych zaproponowali zdefiniowanie na poziomie krajowym „aktywnego rolnika” (strona 86 przedmiotowego dokumentu), ponieważ proste odniesienie w artykule 9 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającym przepisy dotyczące płatności bezpośrednich [...] opiera się na wykazie negatywnym, tj. określającym komu nie przyznaje się płatności bezpośrednich.
W trakcie dyskusji padło jeszcze wiele wniosków ze strony samorządu rolniczego, m.in. zmniejszenie dolnego progu wielkości ekonomicznej gospodarstwa w ramach działania „Premia dla młodych rolników, czy utrzymanie krajowych płatności uzupełniających.
W dalszej część spotkania głos zabrali Posłowie, którzy zasugerowali ministrowi, aby wziął pod uwagę postulaty zgłaszane przez izby rolnicze.
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl