7 lutego br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala jubileuszowej XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Rolnik – Farmer Roku". Kapituła konkursu wyłoniła dziesięciu laureatów w dziewięciu kategoriach. Zwycięzcy otrzymali tytuł „Rolnika – Farmera Roku" i statuetkę „Złotego Jabłka".
Zwycięzcom i wyróżnionym nagrody wręczali: Eugeniusz Grzeszczak, Wicemarszałek Sejmu RP, Dariusz Młotkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Leszek Świętochowski i Wojciech Zbrożek – Prezes i Wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Antoni Bukaluk, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Minister Dariusz Młotkiewicz odczytał list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego skierowany do laureatów. Prezydent pogratulował zwycięzcom konkursu oraz jego organizatorom. Zauważył, że konkurs spełnia bardzo istotną rolę – pokazuje jak ważną gałęzią gospodarki w skali całego kraju jest rolnictwo oraz jak ogromne przemiany zaszły na polskiej wsi. Podkreślił, że jest pod wrażeniem efektów pracy rolników. Jego zdaniem nieaktualne jest już pytanie, jak polskie rolnictwo poradzi sobie na jednolitym rynku unijnym. Obecnie należy pytać, jakie nowe działy polskiego rolnictwa mogą w najbliższym czasie go zdominować. Wasze osiągnięcia są ważną częścią dokonań Polaków – zakończył w liście do laureatów Prezydent Bronisław Komorowski.
Minister Kazimierz Plocke gratulując laureatom, zwrócił uwagę, że to właśnie idea współzawodnictwa jest czynnikiem wpływającym na wzrost poziomu polskiego rolnictwa. Dlatego zachęcał do konkurowania, do ponoszenia wysiłku na tym właśnie polu. Jako dowód, że się to opłaca, przytoczył łacińskie powiedzenie: Per aspera ad astra – przez trudy do gwiazd.
Natomiast Leszek Świętochowski podkreślił, że sukces zobowiązuje do ciągłego podnoszenia poprzeczki. Zwracając się do laureatów powiedział m.in.: – Dziewięć kategorii konkursowych pokazuje, jak polskie rolnictwo jest różnorodne. A różnorodność z kolei, jest gwarancją sukcesu, który stał się udziałem waszym i waszych rodzin. Prezes Świętochowski zauważył, że rok 2013 choć był trudny, to jednak obfitował w liczne sukcesy. Takimi może się również pochwalić Agencja Nieruchomości Rolnych. – Sprzedaliśmy najwięcej od dziesięciu lat państwowych gruntów – 148 tys. ha, odprowadziliśmy do kasy państwa prawie 2 mld zł, ale też wypracowaliśmy nadwyżkę ponad 400 mln zł. To dzięki temu, że powstaje coraz więcej mocnych ekonomiczne gospodarstw rodzinnych. Dlatego myślę, że polskie rolnictwo jest skazane na sukces dodał Leszek Świętochowski.
Celem konkursu „Rolnik – Farmer Roku” jest promowanie nowoczesnego rolnictwa i tych producentów rolnych, którzy dzięki pomysłowości i inicjatywie potrafią dostosować swój warsztat pracy do zmieniającego się rynku i nowych realiów, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Potwierdzeniem wysokiej rangi konkursu jest coraz większa liczba uczestników ubiegających się o zwycięstwo. W dotychczasowych, 20 edycjach konkursu Złote Jabłka otrzymało 94 rolników.
W XX edycji konkursu wzięło udział 284 rolników, z których do finału zakwalifikowano 27 najlepszych. Wyłoniono dziesięciu laureatów w dziewięciu kategoriach konkursowych: gospodarstwa rodzinne – produkcja roślinna, gospodarstwa rodzinne – produkcja zwierzęca (2 laureatów), gospodarstwa agroturystyczne, warzywnictwo, sadownictwo, działy specjalne produkcji rolnej, przedsiębiorstwa rolnicze o alternatywnych źródłach dochodu, przedsiębiorstwa rolnicze – produkcja roślinna oraz przedsiębiorstwa rolnicze – produkcja zwierzęca.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Polski Klub ROLNIK - FARMER ROKU”, natomiast partnerem – Agencja Nieruchomości Rolnych. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Patronat medialny nad konkursem objął Program 1 Telewizji Polskiej oraz Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, wydawca m.in. miesięcznika „Rolnik Dzierżawca”.
Laureatami XX edycji w poszczególnych kategoriach zostali:
– gospodarstwa rodzinne – produkcja roślinna: Agnieszka i Mirosław Ignaczak (Lubiesz, woj. zachodniopomorskie). Gospodarują na powierzchni 67 ha. W gospodarstwie prowadzona jest wyłącznie produkcja roślinna, w której główne miejsce zajmuje uprawa ziemniaków. Gospodarstwo cechuje się wysokim poziomem produkcji i zastosowaniem nowoczesnych technologii;
– gospodarstwa rodzinne – produkcja zwierzęca:
* Iwona i Andrzej Olejniczak (Dąbkowice, woj. łódzkie). Gospodarują na areale 90 ha, a specjalizują się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Stado podstawowe liczy 400 loch, a roczna sprzedaż to 11 tys. tuczników. Gospodarstwo dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, a budynki inwentarskie są w pełni zmechanizowane;
* Ewa i Ryszard Kruzińscy (Okonin, woj. kujawsko-pomorskie). Gospodarują na areale 98 ha, z których 46 jest ich własnością. Specjalizują się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Stado podstawowe liczy 100 macior, a roczna sprzedaż to ok. 1800 tuczników i 200 warchlaków. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesne linie produkcyjne oraz sprzęt rolniczy;
– gospodarstwa agroturystyczne: Katarzyna i Michał Grzeszczak (Sienno, woj. wielkopolskie). Prowadzą 13-hektarowe gospodarstwo agroturystyczne „Zacisze” czynne przez cały rok. Obecnie gospodarstwo oferuje 55 miejsc noclegowych w dwu- trzy-osobowych i kilku apartamentach. Atrakcją gospodarstwa jest minizoo, w którym hodowane są kozy, owce, świnki wietnamskie, konie.
– warzywnictwo: Danuta i Stanisław Kuduk (Warta Bolesławiecka, woj. dolnośląskie). Gospodarują na areale 2130 ha, na których uprawiane są: ziemniaki (500 ha), buraki czerwone, marchew, pietruszkę, cebulę. Oprócz warzyw uprawiają zboża i rzepak. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w maszyny i urządzenia do uprawy, zbioru i transportu warzyw.
– sadownictwo: Urszula i Jarosław Pyta (Franopol, woj. łódzkie). W gospodarstwie sadowniczym uprawiają jabłonie i grusze na powierzchni 24,26 ha. W gospodarstwie znajduje się nowoczesna sortownia umożliwiająca przygotowanie towaru według życzeń klienta oraz chłodnia do przechowywania owoców o pojemności 1 tys. ton.
– działy specjalne produkcji rolnej: Mariusz Konieczny i Robert Mieleńczuk (Wołowiec, woj. zachodniopomorskie). Są oni właścicielami spółki Bono Fur Farm, specjalizującej się w hodowli norek. Obecnie stado liczy 250 tys. matek, a roczna sprzedaż to ok. 500 tys. sztuk skór. Łączna powierzchnia gospodarstwa to 826 ha, z których 60 ha zajmują 4 fermy norek. Spółka prowadzi również produkcję sprzętu i wyposażenia ferm oraz zajmuje się doradztwem.
– przedsiębiorstwa rolnicze o alternatywnych źródłach dochodu: Krystyna i Władysław Butor (Łany Wielkie, woj. śląskie). Prowadzą 1060-ha gospodarstwa, na którym uprawiają: kukurydzę, pszenicę ozimą i rzepak, na na mniejszej powierzchni jęczmień i lucernę. Produkcję rolniczą uzupełnia biogazownia, gorzelnia i tłoczenie oleju rzepakowego. Część produkcji roślinnej przeznaczona jest na pasze dla 180 krów mlecznych, o wydajności ponad 11 400 kg.
– przedsiębiorstwa rolnicze – produkcja roślinna: Wiesław Legutko Przedsiębiorstwo Handlowo-Nasienne (Nad Stawem, woj. wielkopolskie). Przedsiębiorstwo prowadzi hodowlę nowych odmian wybranych gatunków warzyw i roślin ozdobnych oraz hodowlę zachowawczą reprodukowanych odmian roślin ogrodniczych. Produkcja nasion prowadzona jest we współpracy z doświadczonymi producentami w kraju Ina świecie. Rocznie kontraktowana jest produkcja około 15 ton nasion. Przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 300 osób.
– przedsiębiorstwa rolnicze – produkcja zwierzęca: – Henryk Kokoszczyński, prezes spółki Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Polanowie (Polanowie, woj. kujawsko-pomorskie). Spółka gospodaruje na powierzchni 1309 ha. Struktura uprawy roślin zaspokaja potrzeby hodowli zwierząt oraz produkcji nasiennej – prowadzona jest reprodukcja materiału siewnego, głównie zbóż i grochu. Spółka realizuje pełny program hodowli zarodowej bydła. Stado bydła liczy ponad 1200 sztuk, w tym 520 krów mlecznych o wydajności 9000 kg mleka.
Biuro Rzecznika Prasowego
Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl