– Instytuty naukowe wykonują prace służebne wobec rolników i rolnictwa – podkreślił sekretarz stanu Zbigniew Babalski wskazując jednocześnie, że ta bardzo ważna praca odbywa się w cieniu i nie zawsze jest dostrzegana.
– Pragnę, aby instytuty pokazały swoje osiągnięcia, gdyż ich praca przekłada się na wysokie miejsce polskiego rolnictwa w Europie i na świecie – powiedział wiceminister podczas dzisiejszej konferencji poświęconej w realizacji programów wieloletnich w hodowli i ochronie roślin, która odbyła się w siedzibie ministerstwa.
Sekretarz stanu zwrócił ponadto uwagę na duże zainteresowanie współpracą z polskimi instytutami ze strony zagranicznych partnerów. Ten temat jest obecny praktycznie podczas wszystkich kontaktów bilateralnych.
Wiceminister Zbigniew Babalski podkreślił także, że doskonałym transmiterem osiągnięć instytutów do codziennej praktyki rolniczej są ośrodki doradztwa rolniczego oraz szkoły rolnicze.
Na te powiązania wskazywali również uczestniczący w konferencji: dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego prof. dr. hab. Bożena Łozowicka oraz zastępca dyrektora Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego prof. dr. hab. Stanisław Krasowic.
Dyrektorzy instytutów przedstawili realizację wieloletnich programów badawczych, którymi się zajmują. Zwracali uwagę na kompleksowość prowadzonych badań, szkolenia dla rolników i bardzo dobrą współpracę w zakresie przekazywania osiągnięć badawczych poprzez ośrodki doradztwa rolniczego i szkoły rolnicze. Są to dwa niezwykle istotne kanały transferu wiedzy i innowacyjności do praktyki rolniczej.
Profesor Łozowicka omówiła realizowany przez instytut program wieloletni „Ochrona roślin uprawnych z uwzględnieniem bezpieczeństwa żywności oraz ograniczenia strat w plonach i zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt domowych i środowiska”.
Natomiast profesor Krasowic omówił realizację programów wieloletnich: „Zwiększenie wykorzystania krajowego białka paszowego dla produkcji wysokiej jakości produktów zwierzęcych w warunkach zrównoważonego rozwoju” oraz „Wspieranie działań w zakresie ochrony i racjonalnego wykorzystania rolniczej przestrzeni produkcyjnej w Polsce oraz kształtowania jakości surowców roślinnych na lata 2016-2020”.
– W gestii resortu znajduje się dziesięć instytutów badawczych i wszystkie one mają jeden zasadniczy cel – pracują na rzecz polskich rolników i polskiego rolnictwa – podkreślił sekretarz stanu Zbigniew Babalski.
Odnośnik otwierany w nowym oknie Materiały z konferencji prasowej (.pdf 797,8 kB)