Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu w dniach 26-28.09. 2016 zorganizowało wyjazd studyjny na temat „Innowacje w produkcji mleka” realizowany w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Grupa szkoleniowa (40 osób) obejmowała doradców rolniczych - specjalistów ds. produkcji zwierzęcej, przedstawicieli Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka i rolników zainteresowanych wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań w hodowli i chowie bydła mlecznego.
Wyjazd studyjny obejmował teren województwa wielkopolskiego, gdzie zaplanowano wykłady i warsztaty w trzech nowoczesnych fermach bydła mlecznego.
Pierwszego dnia w pałacu Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB w Pawłowicach wykłady prowadzili pracownicy naukowi Instytutu Zootechniki. Omawiane były tematy praktycznego wykorzystania systemu komputerowego AFIFARM na fermie bydła ZD , zastosowanie pedometru ,czyli uniwersalnego urządzenia do monitorowania behawioru i wykrywania rui w stadach krów mlecznych oraz rola mikroklimatu w kształtowaniu produkcyjności i płodności bydła mlecznego.
Drugi dzień zaczął się wizytą i warsztatami w nowoczesnej oborze na 417 krów wraz z halą udojową typu rybia ość posiadającą 2x14 stanowisk udojowych należącej do Pawłowickiego ZD. Wolnostanowiskowy system utrzymania krów, w którym są rozdzielone strefy wypoczynku, żywienia i dojenia krów wpłynął korzystnie na zdrowie i reprodukcję jak również na utrzymanie krów w czystości i zapewnienie wysokiego poziomu higieny w pozyskiwaniu mleka. W budynku biurowym powstało Centrum szkoleniowe wyposażone w 14 stanowisk komputerowych , umożliwiające prowadzenie szkoleń dla kadry zootechnicznej z zakresu zarządzania stadem, krów. System pozwala na bieżąco śledzić zdarzenia dotyczące produkcji mleka, żywienia , rozrodu i stanu zdrowotnego krów.
Uczestnicy byli bardzo zainteresowani , czynnie uczestniczyli w warsztatach i zadawali prowadzącemu warsztaty szereg merytorycznych pytań.
Następnym punktem programu był przejazd do Przedsiębiorstwa Rolniczo Hodowlanego „Gałopol” Sp. z o.o. w Gałowie.
Spółka Gałopol obejmuje swoim działaniem 3 163,6 ha - użytków rolnych w tym 2 757,4 ha - gruntów ornych i 162 ha użytków zielonych w 5-ciu okolicznych zakładach produkcyjnych.
W 2015 roku – liczebność bydła mlecznego wynosiła 2198 szt. w tym -stado krów mlecznych 869szt. i mięsnych 215szt. w tym / 85 szt. krów mamek.
Wykłady odbywały się w pałacu w Gałowie, gdzie były prezentowane działające w oborze w Gałowie nowoczesne systemy komputerowe potrzebne w zarządzaniu stadem: AFILAB (diagnozowanie i programowanie produkcji mleka na poziomie krowy oraz MILKLINE system kontroli produkcji mleka , czujniki przeżuwania, dój ćwiartkowy.
Jeden z wykładów poświęcony był konieczności dostosowania chowu bydła do wymagań ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu również wzbudził zainteresowania odbiorców.
Warsztaty praktyczne miały miejsce w Gałowie w nowej oborze na 280 krów, która zapewnia krowom bardzo dobry komfort i mikroklimat. Krowy w Galowie dojone są w nowoczesnej hali udojowej typu „bok w bok” (2x18). Jest to pierwsza w Polsce dojarnia, na której zastosowano dój ćwiartkowy, tj. taki jak w robotach udojowych. Uczestnicy mieli możliwość obserwowania doju w hali udojowej oraz obserwacji gromadzonych w ramach systemu na ekranie komputera. Bardzo profesjonalnie prowadzący warsztaty odpowiadali na pytania zainteresowanych uczestników.
Trzeciego dnia grupa przemieściła się do gospodarstwa w Kiedrowie k.Wągrowca. W świetlicy wiejskiej naprzeciwko fermy , uczestnicy wysłuchali wykładu właściciela gospodarstwa hodowlanego „Hendrikspol” na temat roli robotów w poprawie ekonomiki w produkcji mleka. Pani doktor z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego omówiła zagadnienia dotyczące parametrów doju w oborach z robotami. Rolę i znaczenie selekcji w cechach funkcjonalnych w hodowli bydła mlecznego przedstawił Pan dr hab. z Instytutu Zootechniki w Balicach.
Na zakończenie wyjazdu grupa przeszła do nowoczesnej obory na 230 sztuk krów mlecznych. Warsztaty prowadzili w oborze właściciel i przedstawicielka firmy, która wyposażyła oborę w trzy roboty udojowe robot do podgarniania paszy, robot do czyszczenia powierzchni rusztowej oraz dwie stacje paszowe. Duża obora z działającymi robotami zrobiła bardzo pozytywne wrażenie i wzbudziła zainteresowanie robotyzacją pracy w oborze.
Należy podkreślić, że we wszystkich trzech wizytowanych gospodarstwach średnia wydajność mleczna od 1 krowy wynosiła ponad 10 tys. litrów mleka. Uczestnicy z uznaniem mówili o bardzo dużym postępie technologicznym i innowacyjnych rozwiązaniach w utrzymaniu krów mlecznych oraz sposobach pozyskiwania mleka.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/