W dniu 5 kwietnia 2023 r. Marszałek Województwa Wielkopolskiego zarządzeniem nr 25/2023 powołał Wojewódzką Radę Rynku Pracy w Poznaniu na nową kadencję obejmująca lata kadencji 2023-2027.
Wojewódzka Rada Rynku Pracy w Poznaniu jest organem opiniodawczo-doradczym Marszałka Województwa Wielkopolskiego w obszarze regionalnej polityki rynku pracy.
Aktualnie WRRP składa się z 23 osób powołanych przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz 1 przedstawiciela desygnowanego przez Wojewodę Wielkopolskiego. Kadencja Rady trwa 4-lata.
W skład WRRP w Poznaniu wchodzą przedstawiciele działających na terenie województwa wielkopolskiego:
1) wojewódzkich struktur każdej organizacji związkowej i organizacji pracodawców, reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego,
2) społeczno-zawodowych organizacji rolników, w tym związków zawodowych rolników indywidualnych i izb rolniczych,
3) organizacji pozarządowych zajmujących się statutowo problematyką rynku pracy,
4) organów jednostek samorządu terytorialnego oraz nauki,
5) dodatkowo do składu Rady Marszałek Województwa Wielkopolskiego zaprosił przedstawiciela Wojewody Wielkopolskiego.
W składzie Rady na kadencję 2023-2027 znaleźli się:
- Dariusz Żak, Forum Związków Zawodowych (Wojewódzkie Forum Związków Zawodowych Województwa Wielkopolskiego),
- Patryk Trząsalski, Region Wielkopolska NSZZ "Solidarność",
- Bernard Niemiec, NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa,
- Remigiusz Ładowski, NSZZ "Solidarność" Region Konni,
- Ilona Kielańska, Rada Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu,
- Marcin Jankowski, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (Volkswagen Poznań Sp. z o.o.),
- Wojciech Kruk, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa)
- Karol Pufal, Związek Rzemiosła Polskiego (Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu),
- Tadeusz Moczyński, Związek Rzemiosła Polskiego (Izba Rzemieślnicza w Kaliszu),
- Roman Staszewski, Związek Pracodawców Business Centre Club,
- Jan Polcyn, Konfederacja Lewiatan,
- Małgorzata Lasota, Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan,
- Bartosz Stasch, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców,
- Świetlana Walczak, Federacja Przedsiębiorców Polskich,
- Tadeusz Łysiak, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych,
- Grzegorz Wysocki, Krajowa Rada Izb Rolniczych (Wielkopolska Izba Rolnicza w Poznaniu),
- Hubert Nowakowski, NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" Województwa Wielkopolskiego,
- Józef Juszkiewicz, Związek Zawodowy Rolnictwa SAMOOBRONA Województwa Wielkopolskiego,
- Grzegorz Wasielewski, Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan,
- Robert Śliwiński, Fundacja Inicjowania Rozwoju Społecznego,
- Roman Pacholczyk, Konwent Starostów Województwa Wielkopolskiego,
- Katarzyna Szymkowiak, Konwent Starostów Województwa Wielkopolskiego,
- Józef Orczyk, Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN.
oraz Andrzej Soboń – przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego.
W piątek 28 kwietnia 2023 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu na nową kadencję 2023-2027.
W trakcie pierwszego posiedzenia Rada uchwaliła swój Regulamin, według którego będzie dalej funkcjonowała oraz wybrała swoje władze. Przewodniczącym Rady – po raz trzeci z rzędu został prof. Józef Orczyk, a jego zastępcą – po raz drugi z rzędu – Karol Pufal. Do prezydium Rady weszli Patryk Trząsalski i Małgorzata Lasota. Jedno miejsce w prezydium zostało zarezerwowane dla nieobecnego na pierwszym posiedzeniu przedstawiciela oświaty.
Po wyborze władz, Rada zapoznała się z aktualną sytuacją na wielkopolskim rynku pracy oraz z informacją o zadaniach Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu. Obecnie w Wielkopolsce mamy najniższe bezrobocie w kraju (3,2%). Nadal są zawody deficytowe, gdzie specjalistów i pracowników jest za mało. W kilku powiatach wystąpił natomiast nadmiar ekonomistów, kulturoznawców i politologów. Zastanawiający jest fakt, że od 15 lat wynagrodzenia w Wielkopolsce są o ok. 10% niższe niż w innych województwach o większej stopie bezrobocia. Wielkopolscy pracownicy godzą się na takie warunki płacy.
Zadania i zakres działania Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, to:
1) inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego zatrudnienia w województwie,
2) ocena gospodarki środkami Funduszu Pracy, państwowego funduszu celowego, przeznaczonego do finansowania działań pomocowych w obszarze rynku pracy,
3) opiniowanie projektu regionalnego planu działań w Wielkopolsce, rocznego dokumentu wyznaczającego wspólną politykę rynku pracy oraz zasobów ludzkich dla regionu przy współudziale partnerów rynku pracy, stanowiącego uszczegółowienie działań zapisanych w Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego do 2030 r. Rada opiniuje także sprawozdania z realizacji planu,
4) opiniowanie kryteriów podziału środków Funduszu Pracy dla samorządów powiatowych województwa wielkopolskiego na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia i finansowanie innych fakultatywnych zadań. Kryteria te przyjmuje sejmik województwa, na bieżąco reagując na uwarunkowania społeczno-gospodarcze regionalnego rynku pracy,
5) wydawanie opinii w sprawach dotyczących kierunków kształcenia, w tym opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, w wielkopolskich szkołach branżowych, technikach i szkołach policealnych,
6) przedstawianie Radzie Rynku Pracy, instytucji dialogu społecznego na szczeblu resortu rodziny w obszarze polityki zatrudnienia, rocznych sprawozdań ze swojej działalności,
7) delegowanie przedstawicieli do komisji konkursowej dokonującej wyboru kandydata na stanowisko dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy,
8) opiniowanie wniosków o odwołanie dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy,
9) opiniowanie wojewódzkich kryteriów wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców,
10) współpraca z wojewódzkimi radami dialogu społecznego, regionalnymi instytucjami dialogu społecznego, w skład których wchodzą: marszałek województwa, przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych i pracodawców oraz wojewoda,
11) opiniowanie wykazu zawodów, w których za przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników dokonywana jest refundacja kosztów poniesionych przez pracodawcę na ich wynagrodzenia.
Główną ideą gremium jest włączenie partnerów rynku pracy w proces monitorowania polityki rynku pracy na poziomie regionalnym. Rezultaty prowadzonego dialogu z partnerami społecznymi są pomocne przy podejmowaniu decyzji przez władze regionu na rzecz jego mieszkańców.
W kolejnym punkcie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy przyjęła zasady wydawania opinii Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu kadencji 2023-2027 o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy oraz upoważniła prezydium Rady do wydawania tychże opinii. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż umożliwia szybkie i sprawne procedowanie wniosków napływających ze szkół.
Następnie głos zabrała Barbara Kwapiszewska – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, która przedstawiła ramowy plan pracy Rady na 2023 rok. Członkowie Rady przyjęli plan pracy, uzupełniając go o temat współpracy z Ukrainą, który ma być zrealizowany na grudniowym posiedzeniu plenarnym.
W kolejnym punkcie Rada pozytywnie zaopiniowała projekt Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia w Województwie Wielkopolskim na 2023 r. oraz przyjęła Sprawozdanie z wykonania Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia w Województwie Wielkopolskim na 2022 r.
Na koniec Rada zapoznała się z informacją dotyczącą wysokości środków Funduszu Pracy przydzielonych na 2023 r. dla samorządów powiatowych Wielkopolski na finansowanie programów aktywizacji zawodowej bezrobotnych, w tym środków na realizację projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz informacja dotycząca środków na ten cel wydatkowanych w 2022 r.
Kolejne posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu zaplanowane zostało na wrzesień br. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi publikacjami i opracowaniami na temat rynku pracy, zamieszczonymi na stronie internetowej WUP Poznań pod adresem: wuppoznan.praca.gov.pl.
Opracowanie: Grzegorz Wysocki
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/