Komisja ds. Kobiet i Rodziny w Środowisku Wiejskim zawiązana przy WZ WIR spotkała się w dniu 16 lutego br. w malowniczym „Zielonym Zaciszu” w Koninie – Grójcu, prowadzonym przez byłą delegatkę do RP WIR Panią Danielę Szustakowską. W posiedzeniu Komisji uczestniczyło 9-oro Członków Komisji tj.: Przewodnicząca – Jolanta Nawrocka, Urszula Bigos, Anna Majer, Justyna Mania, Barbara Szczurek, Adam Kachniarz, Szymon Tomaszewski, Janusz Popiół oraz Michał Wróblewski. Obecni byli także: Członek Zarządu WIR – Jan Pauliński, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Koninie w osobach: Julia Stolarska – Naczelnik Wydz. Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska i Danuta Plucińska Specjalista ds. Kultury Wydz. Promocji oraz Elżbieta Bryl – Kierownik BP WIR w Koninie.
Głównym celem posiedzenia była potrzeba omówienia organizacji dorocznej Ogólnopolskiej Konferencji dla kobiet ze środowisk wiejskich. Jolanta Nawrocka poinformowała, że konferencje takie, corocznie odbywają się w tych województwach, w których, w danym roku odbywa się konwent marszałków województw. Ponieważ w roku 2023 konwent odbędzie się w województwie wielkopolskim, to na nas też spoczywać będzie obowiązek przygotowania konferencji. Na spotkaniu członkowie komisji, jednogłośnie wyrazili zgodę, aby konferencja została zorganizowana w powiecie konińskim. W trakcie spotkania podano propozycje wielu tematów, które na konferencji mogłyby zostać omówione. Ostateczne decyzje w tej sprawie zależne będą m.in. od możliwości pozyskania dobrych prelegentów w poszczególnych tematach oraz możliwości pozyskania funduszy na organizację tego przedsięwzięcia.
W kolejnym punkcie programu współpracująca aktywnie z KGW Pani Danuta Plucińska, przybliżyła możliwości pozyskiwania funduszy przez organizacje kobiece oraz ogólnie mieszkańców wsi. Są to liczne konkursy, programy i szkolenia. Wśród nich są m.in.:
- „Gospodynie do dzieła!” Program Fundacji BGK, który ma na celu pomoc Kołom Gospodyń Wiejskich w zakupie sprzętu i wyposażenia.
- III edycja Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Temat przewodni etapu ogólnopolskiego Konkursu: „Polskie zwyczaje żniwne i dożynkowe”.
- Konkurs dla innowatorek „Kobiety na czele obszarów rolnych”! Wygrana to nawet 10 tysięcy euro.
- „Pięknieje Wielkopolska Wieś” - konkurs dla sołectw w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+”. Sołectwa mogą uzyskać dofinansowanie nawet do 70 tysięcy złotych.
- „Ochotnicy Naszej Gminy” - nowy konkurs grantowy Fundacji BGK. Jego celem jest wsparcie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w zakupie sprzętu, który umożliwi im wypełniać swoją misję.
Komisja w trakcie posiedzenia wypracowała wniosek do Ministerstwa Rolnictwa, w sprawie wydłużenia możliwości wydatkowania środków otrzymanych z ARiMR przez KGW, do 2 lat. Obecnie KGW mają obowiązek wydania otrzymanych środków do końca roku, w którym otrzymały fundusze. Praktyka jest taka, że decyzje o przyznaniu środków wpływają najwcześniej w czerwcu lub lipcu, a zdarzało się nawet w październiku i pieniądze muszą być wydane do końca roku. Jest to bardzo mało czasu. Dlatego konieczne jest wydłużenie możliwości wydatkowania środków przez KGW do 2 lat.
Na tym zakończono obrady część roboczą posiedzenia i rozpoczęło się spotkanie z Radą Kobiet działającą przy biurze powiatowym WIR w Koninie. Spotkanie w tej części miało charakter uroczysty, z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Kobiet. Dodatkowo odbywało się w „tłusty czwartek”, co również miało odzwierciedlenie w pysznych potrawach przygotowanych przez Panie z KGW w Grójcu. Tę część spotkania otwarły: Przewodnicząca Rady: Pani Beata Pawlak wraz z członkinią Rady, a jednocześnie pomysłodawczynią spotkania Panią Danielą Szustakowską. Uczestniczki spotkania zostały też powitane przez Przewodniczącą Jolantę Nawrocką i Jana Paulińskiego. Następnie Elżbieta Bryl przedstawiła prezentację z dotychczasowej działalności Rady. Była to okazja do zapoznania Komisji ds. Kobiet przy WZ WIR z historią Rady Kobiet przy BP WIR w Koninie, ale także do wielu wspomnień dla naszych członkiń. Niezwykle owacyjnie przyjęto występ Pani Ireny Arent z gminy Kleczew, która przedstawiła scenkę na temat, jak KGW zmieniło życie kobiet na wsi. Na koniec odbyły się konkursy z zabawnymi nagrodami, które sprawiły wiele radości i pozwoliły naszym Paniom, na oderwanie się na chwilę od codziennych obowiązków.
(-) Elżbieta Bryl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/