Krajowa Rada Izb Rolniczych m.in. na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej i środowiska rolniczego wystosowała pismo do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka z prośbą o pilną interwencję w zakresie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, wprowadzającej do polskiego porządku prawnego nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Według środowiska rolniczego osoby utrzymujące drób przyzagrodowo powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji zakładu drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429, które wymaga rejestracji zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, w tym drób, odstępstwa od tego obowiązku są możliwe w przypadku zakładów stwarzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.
Zwolnienie osób utrzymujących drób przyzagrodowo z tego obowiązku jest uzasadnione ze względu na fakt, że utrzymywanie drobiu w małych ilościach we własnych gospodarstwach rolnych czy przy domostwach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego. Takie działania pozwolą na uwolnienie rolników od dodatkowych obciążeń administracyjnych i pozwolą skupić się na głównych działaniach związanych z prowadzeniem swoich gospodarstw.
17 lutego br. resort rolnictwa poprzez swoją stronę internetową przekazał, że Ministerstwo podjęło działania zwalniające z obowiązku rejestracji utrzymywania drobiu na potrzeby własne. Przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia oraz rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/1345 2022/1345 z dnia 1 sierpnia 2022 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiału biologicznego, nakładają na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drobiu) obowiązek rejestracji. Jednakże państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty, które stwarzają nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. W tym przypadku, osoby, które hodują drób na własne potrzeby, stanowią niskie ryzyko dla zdrowia zwierząt oraz zdrowia publicznego, dlatego mogą zostać zwolnione z obowiązku rejestracji.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło już prace legislacyjne, aby możliwe było zastosowanie odstępstwa od przepisów unijnych na gruncie krajowym. W tym czasie, w celu uniknięcia zbędnych formalności, zaleca się powstrzymanie się od rejestracji drobiu hodowanego na własne potrzeby.
MRIRW zaleca powstrzymanie rejestracji swojego drobiu u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Źródło: ARiMR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/