III Narodowy Dzień Kukurydzy, w którym wziął udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, zorganizowany został przez Hodowlę Roślin Smolice.
Osiągniecia spółki Hodowla Roślin Smolice
– Bardzo się cieszę, że mogę tutaj z wami być. Bardzo dobrze, że mogę zapoznać się osobiście z pracą takich zakładów jak Smolice. Obecnie w Krajowym rejestrze znajduje się 249 odmian, z czego 53 odmiany pochodzą z Hodowli Roślin Smolice, które mają wypracowanych 50 z 250 odmian kukurydzy uprawianych w Polsce – podkreślił minister Robert Telus.
Hodowla odmian mieszańcowych (mieszańców liniowych) kukurydzy w Polsce ma około 70-letnią tradycję.
– Możemy się dzisiaj szczycić, że mamy odmiany, własne odmiany kukurydzy. To zasługa takich ludzi jak pan profesor Józef Adamczyk. Hodowca, który od prawie 50 lat, wraz ze współpracownikami Hodowli Roślin Smolice dał praktyce rolniczej 111 odmian kukurydzy – dodał minister.
Znaczenie kukurydzy w uprawach w Polsce
W Polsce powierzchnia uprawy kukurydzy, zwłaszcza na ziarno, od początku XXI wieku podlegała znacznym wahaniom. Były one następstwem zmieniającej się koniunktury na ziarno, a także cen i plonów ziarna w poprzedzających latach. Rok 2022 był rekordowy pod względem powierzchni uprawy – wyniosła ona 1,86 mln ha. Województwami, gdzie kukurydzy wysiano najwięcej, były wielkopolskie, mazowieckie oraz kujawsko-pomorskie.
Realizowane działania
– Dziś jest już ogłoszony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych przetarg na skup masła i odtłuszczonego mleka w proszku – poinformował szef resortu rolnictwa, przedstawiając realizowane przez rząd działania.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/