II Pielgrzymka Sołtysów do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu

W przededniu Dnia Sołtysa 10 marca 2018 r. odbyła się II Pielgrzymka Sołtysów Południowej Wielkopolski do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. W południe kilkadziesiąt sołtysów wzięło udział w uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył bp Łukasz Buzun. Druga część uroczystości, na którą zaprosili Ksiądz Biskup Edward Janiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski oraz Burmistrz Stawiszyna Justyna Urbaniak, miała miejsce w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Szkolnej w Stawiszynie.

1

 

W homilii celebrans odwołując się do Ewangelii św. Łukasza o celniku i faryzeuszu wskazywał na pokorę. Zachęcał wiernych, aby wpatrywali się w Maryję i św. Józefa naśladując ich w życiu codziennym. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz Jarosław Maciejewski Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego zaznaczyli, że Sołtysi w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa zapragnęli przybyć do patrona, aby powierzyć mu swoje troski.

Po Mszy Św. pielgrzymi udali się procesją pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i odśpiewano Barkę.

2

 

Kolejną część obchodów Dnia Sołtysa zainicjował Występ Grupy Stawiszynianki. Pierwsze życzenia z okazji święta sołtysów złożył wicemarszałek Krzysztof Grabowski, zaznaczając, że odbywające się uroczystości są publicznym podkreśleniem roli sołtysów w społeczeństwie. To sołtys wraz z radą wie najlepiej jakie potrzeby mają mieszkańcy wsi i dzięki temu burmistrz, wójt potrafią wyznaczyć priorytety wśród inwestycji przeprowadzanych na terenach wiejskich.

3

 

Justyna Urbaniak Burmistrz Stawiszyna życzyła sołtysom by w podejmowanych przez nich inicjatywach mieli zawsze wsparcie. Jednocześnie przekazała sołtysom wyrazy wdzięczności za liczne pomysły realizowane w sołectwach, a także za umiejętność osiągania kompromisu przy załatwianiu wszelkich spraw.

4

 

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej zaznaczył, że sołtys to podstawowy filar samorządu w Polsce. Przywołał także niezwykle miłe wspomnienia, które towarzyszą mu kiedy wraca pamięcią do okresu swoich pierwszych kroków przy współpracy z radą sołecką. Podziękował on wszystkim sołtysom za owocną współpracę z Wielkopolską Izbą Rolniczą oraz życzył, by spotkanie we wspólnym gronie poprzez dzielenie się doświadczeniami zaowocowało zdobyciem nowej wiedzy i nowych pomysłów na realizację wyznaczonych celów.

Podkreślenia roli, którą spełniają sołtysi dla społeczności dokonał Jarosław Maciejewski Prezes SSWW. Każdego dnia wypełniają oni społeczną misję, są powiernikami wszelkich problemów, z którymi borykają się mieszkańcy wsi. Prezes dodał także, jak ważne znaczenie ma funkcjonowanie Stowarzyszenia Sołtysów. Na przestrzeni lat pojawiły się nowe problemy, nowy sposób komunikowania się z samorządem gminnym, powiatowym, wojewódzkim. Dzisiaj te elementy zostały przeniesione do rzeczywistości wirtualnej, część sołtysów nie nadąża za nowinkami technicznymi, dlatego Stowarzyszenie jest m.in. po to by pomagać tym, którzy za nimi nie nadążają.

5

 

Najserdeczniejsze życzenia sołtysom złożyli także Ksiądz Biskup Edward Janiak, Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, Ireneusz Niewiarowski prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów oraz Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

6

 

By podziękować osobom, które każdego dnia pracują na rzecz mieszkańców swoich sołectw organizatorzy zapewnili szereg niespodzianek, wśród których znalazło się barwne widowisko zaprezentowane przez Estradę Regionalną "Równica" z Ustronia.

7

 

Spotkanie zakończyło się biesiadą, która była okazją do miłych pogawędek przygotowaną przez Wielkopolską Izbę Rolniczą oraz panie z urzędu Gminy i Miasta Stawiszyn.

Maria Deresińska

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: sołtysów; prezes; województwa; wielkopolskiego; krzysztof; stowarzyszenia; sołtysom; wicemarszałek; część; jarosław; maciejewski; pielgrzymka; także; sanktuarium; józefa; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »