W dniu 25 stycznia br. w świetlicy wiejskiej w Piekarach gm. Gniezno spotkali się rolnicy z powiatu gnieźnieńskiego na zorganizowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Wielkopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa -Forum Rolniczym - Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi, gdzie honorowy patronat objął Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk i Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński.
Spotkania które organizowane są na wszystkich powiatach województwa wielkopolskiego cieszą się dużym zainteresowaniem rolników, którzy chcą jak najwięcej dowiedzieć jeszcze przed nadchodzącą wiosną i pracami polowymi o ekoschematach i nowych zasadach przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie.
Obrady otworzył i im przewodniczył p. Zbigniew Stajkowski - V-ce prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej a zarazem Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Gnieźnie.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli instytucji organizujących spotkanie:
- Wielkopolskiej Izby Rolniczej - Piotr Walkowski - Prezes WIR, Grzegorz Wysocki - Dyrektor Biura,
- ARiMR - Marcin Klemenski - Z-ca dyr. ARiMR w Poznaniu, Adam Kwapich – Kierownik biura w Gnieźnie z pracownikami
-WODR: Mirosława Suchorska - Główny doradca w Gnieźnie wraz z pracownikami,
oraz przedstawicieli KOWR w osobie pana Krzysztofa Buchelta - Z-ca Dyr.KOWR w Poznaniu, KRUS - pana Łukasza Grabowskiego - Dyrektora KRUS w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Wojewódzki - pana Huberta Osowicza, a także instytucji współpracujących na co dzień z rolnikami: Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gnieźnie.
Witając wszystkich przybyłych na spotkanie p. Z.Stajkowski serdecznie podziękował za obecność a także za współpracę i udostępnienie sali na dzisiejsze Forum pani Marii Suplickiej wójt gm.Gniezno.
W pierwszej części spotkania specjaliści WIR, WODR i ARiMR przedstawili prezentacje na temat Krajowego Planu Strategicznego, w tym najważniejsze informacje, które pozwolą rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe i maksymalnie wykorzystać nowy budżet unijny na lata 2023-2027.
Najwięcej pytań z strony rolników dotyczyło ekoschematów, biologicznej ochrony upraw, spełniania warunkowości, prelegenci podkreślili jednak, że precyzyjne przepisy w zakresie danych praktyk rolniczych w ramach ekoschematów nie są jeszcze znane, jednak po zapoznaniu się z głównymi założeniami poszczególnych płatności należy przeanalizować swoje gospodarstwa pod kątem możliwości ich realizacji oraz opłacalności.
W swoim wystąpieniu Prezes WIR Piotr Walkowski zwrócił uwagę, że w stosunku do wymagań które nakłada na polskiego rolnika Unia Europejska jest za mało przyznanych w budżecie środków finansowych. Gospodarstwa towarowe będą miały mniejsze możliwości skorzystania z środków unijnych, nowe projekty kładą większy nacisk na rozwój małych gospodarstw rodzinnych.
Natomiast przedstawiciel KOWR przedstawił zebranym stan zaawansowania prac restrukturyzacyjnych gruntów położonych na powiecie gnieźnieńskim z którego wynika że: ogółem na powiecie gnieźnieńskim zagospodarowano -28 763 ha z tego - 17 421 ha jest trwale rozdysponowane, pozostaje w zasobie KOWR - 11 342 ha z czego - 10 805 ha jest to dzierżawa, wieczyste użytkowanie, więc do zagospodarowania zostaje - 537 ha gruntów.
Forum było świetną okazją do przypomnienia o zbliżających się wyborach do samorządu rolniczego, które odbędą się w m-c wrześniu br. Wiceprezes WIR zachęcał do licznego uczestnictwa i oczywiście kandydowania.
Podsumowując, można zauważyć po ilości rolników którzy przybyli do Piekar,że takie inicjatywy spotkań są bardzo potrzebne jest to okazja do rozmowy i wymiany poglądów jeszcze przed czekającymi rolników pracami wiosennymi w polu.
Ponadto rolnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą BNP Paribas, Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, Banku Spółdzielczego w Gnieźnie czy też Pro Biotics Polska.
Wszystkim rolnikom, wystawcą i wykładowcom jeszcze raz dziękujemy za pomoc w organizacji i uczestnictwo, a Grupie Producentów "Chrobry" z Kłecka za pyszny poczęstunek.
Tekst i foto: W.Melcer
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/