12 maja w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie obradowała Wojewódzka Komisja ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie Indywidualnym działająca przy Okręgowym Inspektoracie Pracy w Poznaniu. Obradom przewodniczył Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.
Podczas spotkania Główny Specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu Andrzej Zalewski oraz Okręgowy Inspektor Pracy w Poznaniu Paweł Ciemny przedstawili przedsięwzięcia na rzecz ograniczenia zagrożeń przy pracy w rolnictwie, zrealizowane na terenie Wielkopolski w 2022 roku. Omówiono czynności prewencyjne podejmowane przez PIP i skierowane do rolników i członków ich rodzin. W 2022 roku była to między innymi popularyzacja tematyki BHP wśród młodzieży szkolnej, dystrybucja wydawnictw edukacyjnych, organizacja konkursów oraz wizytacje w gospodarstwach rolnych. PIP przy współpracy z Policją przeprowadzała również tzw. działania żniwne czyli akcję edukacyjną pod katem bezpiecznego transportu przeprowadzoną na drogach wiejskich. Andrzej Zalewski przedstawił również propozycję inicjatyw na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w rolnictwie do realizacji w drugiej połowie 2023 roku.
W kolejnej części spotkania Z-ca Dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu Andrzej Okpisz zaprezentował statystyki i analizę wypadków przy pracy rolniczej, którym ulegli rolnicy ubezpieczeni w KRUS w 2022 roku. Statystyki wskazują spadek wypadków w rolnictwie w pierwszej połowie 2022 roku. Taka sytuacja może być jednak spowodowana stanem epidemiologicznym i niezgłaszaniem wszystkich wypadków mających miejsce w pierwszych miesiącach ubiegłego roku.
Działania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa na rzecz bezpieczeństwa w rolnictwie przedstawiła kierownik działu ochrony roślin i nawozów WIORiN w Poznaniu Katarzyna Florczyk.
W kolejnej części spotkania Michał Pawliczuk z Wielkopolskiej Izby Rolniczej przedstawił podsumowanie programu wymiany osłon wałów przegubowo-teleskopowych dla rolników z Wielkopolski.
Blisko półtora tysiąca osłon wałów przegubowo - teleskopowych zostało wymienionych w ramach wspólnej akcji Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. Od czerwca do końca listopada br. na terenie osiemnastu powiatów województwa wielkopolskiego prawie ośmiuset rolników zaopatrzyło się w nowe osłony wałów przegubowo-teleskopowych do maszyn rolniczych. Akcja realizowana była w oparciu o warsztaty przy szkołach rolniczych współpracujących z Wielkopolską Izbą Rolnicza.
Nabory chcących wymienić osłony prowadziły Biura Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz szkoły rolnicze. Wymieniane były osłony wałów będących na wyposażeniu szkół oraz gospodarstw indywidualnych. Szkoły kształcące w kierunkach rolniczych, gdzie realizowana była akcja, to szkoły, z którymi Wielkopolska Izba Rolnicza zawarła porozumienia o współpracy. Porozumienia odnoszą nie tylko do zadań związanych z kształceniem uczniów w zawodach rolniczych ale także do realizacji inicjatyw odnoszących się do bezpieczeństwa pracy w rolnictwie. Wymiany osłon dokonywali specjaliści firmy SIPMA S.A. z pomocą uczniów klas mechanizacji rolnictwa. Akcję wsparli przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, którzy przeprowadzali szkolenia z zasad bezpiecznej pracy i obsługi maszyn rolniczych. Rolnicy i uczniowie otrzymywali także foldery dotyczące bhp w rolnictwie opracowane przez PIP.
Na zakończenie swojego wystąpienia Michał Pawliczuk w imieniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej podziękował Towarzystwu Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, Państwowej Inspekcji Pracy oraz dyrekcji i nauczycielom szkół rolniczych współpracujących z WIR za zaangażowanie i okazaną pomoc w sprawnie przeprowadzonej akcji wymiany osłon wałów przegubowo-teleskopowych na terenie województwa wielkopolskiego.
Kontakt z autorem: wirra@wir.org.pl
Michał Pawliczuk
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/