Dnia 6 lutego br. w Auli Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Powodowie Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Wielkopolskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zorganizowała Forum Rolnicze Powiatu Wolsztyńskiego - Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi.
Było to kolejne spotkanie z cyklu Forów organizowanych pod honorowym patronatem Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka i Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem - ponad 150 uczestników otrzymało informacje o zmianach wprowadzonych w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027 i ekoschematach.
Moderatorem Forum był Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, który przedstawił gospodarzy Forum: Przewodniczącego Rady Powiatowej WIR w Wolsztynie Szymona Tomaszewskiego z członkami RP i Kierownikiem BP WIR Wojciechem Kazubskim, Macieja Szłykowicza Zastepcę Dyrektora WODR w Poznaniu, Damiana Tomikowskiego Kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego nr 2 w Sielinku oraz Rafała Ścipniaka Kierownik BP ARiMR w Wolsztynie.
Powitano przybyłych rolników, uczestników spotkania i zaproszonych gości: Starostę Wolsztyńskiego Jacka Skrobisza, Burmistrza Wolsztyna Wojciecha Lisa, Wójta Gminy Przemęt Janusza Frąckowiaka oraz Wójta Gminy Siedlec Jacka Kolesińskiego i gospodarza miejsca Dyrektora ZSRiT w Powodowie Artura Walczaka Mortezaei.
W Forum wzięli również udział przedstawiciele instytucji współpracujących razem z WIR na rzecz rolnictwa - naszych wieloletnich i sprawdzonych partnerów: Katarzyna Kaczmarek Kierownik PZD ODR w Wolsztynie, Sławomir Biliński Z-ca Dyrektora ARiMR w Poznaniu, Katarzyna Chyżewska Kierownik OT PIORiN w Wolsztynie, Justyna Rajman Kierownik OT KRUS w Wolsztynie, Marcin Sacha Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie oraz Marian Markiewicz Z-ca Dyrektora OT KOWR w Poznaniu.
Forum Rolnicze Powiatu Wolsztyńskiego miało charakter spotkania informacyjno-szkoleniowego. Celem było dotarcie do jak największej liczby rolników z informacją na temat możliwości wykorzystania środków w ramach płatności bezpośrednich i ekoschematów. Rolnicy chcą się dobrze przygotować do wypełniana wniosków obszarowych, by w pełni wykorzystać budżet unijny. W pierwszej części spotkania prelegenci, którymi byli Mirosława Żurek – Kierownik BP WIR w Grodzisku Wlkp. i Kościanie, Damian Tomikowski - Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego nr 2 w Sielinku oraz Rafał Sobczak z Oddziału Regionalnego ARiMR w Poznaniu, przedstawili możliwości wsparcia dostępne dla rolników w ramach Krajowego Planu Strategicznego, a także w ramach innych programów.
Po zakończeniu wystąpień prelegentów odbyła się cześć dyskusyjna. Pytania dotyczyły mi. in. ekoschematów oraz spełnienia warunkowości. Będzie to nowy rodzaj płatności bezpośrednich. Za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, rolnik będzie otrzymywał punkty, które przełożą się na wysokość dopłat.
Rolnicy zaliczani są do profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin i w związku z tym są objęci szeregiem wymogów związanych ze stosowaniem oprysków. Jednym z wymogów jest posiadanie aktualnego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin. O tej aktualizacji zaświadczeń przypomniała Pani Katarzyna Chyżewska Kierownik OT PIORiN w Wolsztynie. Przypomniano również, że raz na 3 lata należy przeprowadzić badanie techniczne opryskiwacza (przez 5 lat ważne jest zaświadczenie o stanie technicznym tylko przy zakupie nowego opryskiwacza) oraz o wymogu prowadzenia ewidencji wykonywanych zabiegów z użyciem środków ochrony roślin.
Pan Marcin Sacha Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie, przekazał informacje odnośnie aktualnej sytuacji ASF w powiecie wolsztyńskim. W obszarze objętym ograniczeniami strefy II znajdują się gminy Siedlec, Wolsztyn oraz część gminy Przemęt, pozostała część gminy Przemęt objęta jest ograniczeniami strefy III. W dniu 31 stycznia 2023 r. przeprowadzono akcję poszukiwania padłych dzików i ich szczątków - nie znaleziono padłych dzików na terenie powiatu wolsztyńskiego. Padło zatem pytanie czy w związku z tym istnieje szansa na zniesienie stref z ograniczeniami. Lekarz Weterynarii odpowiedział, że będzie to trudny proces z uwagi na wystąpienie w ubiegłym roku ASF w powiatach sąsiednich oraz zapewnił, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana.
Poruszono także temat Ośrodka Produkcji Rolnej, który powstał w Starej Dąbrowie. Rolnicy zarzucili, że firma dzierżawiąca nie wywiązuje się z wytycznych przetargu. Uczestnicy spotkania chcieli się dowiedzieć czy w takiej sytuacji KOWR może rozwiązać umowę dzierżawy. Pan Marian Markiewicz Z-ca Dyr. OT KOWR w Poznaniu, przekazał informację, że w całej Polsce stworzono trzy Ośrodki Produkcji Rolnej i z dwoma są problemy, sprawy znajdują się w sądzie. Zapewnił, że wszelkie działania związane z niewywiązywaniem się z umów nie umykają uwadze KOWR mimo, że reakcja czasem nie jest natychmiastowa.
Dyskutowano również o aktualnych problemach w rolnictwie: tragicznej sytuacji na rynkach zbóż i rzepaku, upadającej branży trzodziarskiej oraz o drastycznych obniżkach cen skupu mleka w mleczarniach. Poruszono również sprawę rynku nawozów i innych środków produkcji. Do tej tematyki odniósł się Piotr Walkowski Prezes WIR, który przekazał informacje o interwencjach Izby oraz o proponowanych rozwiązaniach ze strony Ministerstwa Rolnictwa. Prezes przekazał również informację o planowanych w ostatnią niedzielę września wyborach do izb rolniczych oraz planowanych działaniach WIR w najbliższym czasie.
W trakcie trwania forum, uczestnicy mieli także możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji i zapoznania z aktualnymi informacjami związanymi z bezpieczną produkcją roślin, ubezpieczeniami, dopłatami do produkcji rolnej itp. Stoiska informacyjne przygotowali przedstawicieli lokalnych instytucji takich jak m. in. WIORiN, KRUS, WODR, ARiMR czy Inspekcja Weterynaryjna. Swoją ofertę zaprezentował również Nadobrzański Bank Spółdzielczy w Rakoniewicach oraz bank BNP Paribas.
W imieniu wszystkich organizatorów Wielkopolska Izba Rolnicza składa serdeczne podziękowania Panu Arturowi Walczakowi Mortezaei Dyrektorowi Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych im. H. Cegielskiego w Powodowie za pomoc w organizacji Forum Rolniczego Powiatu Wolsztyńskiego.
Z autorami można skontaktować się poprzez adres email: wirwol@wir.org.pl i wirgrod@wir.org.pl
Wojciech Kazubski
Mirosława Żurek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/