Dnia 7 lutego 2023 r. w świetlicy wiejskiej w Kaczanowie gm. Września odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Wrzesińskiego - Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi, które wpisuje się w cykl spotkań organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pod patronatem Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka i Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego.
Spotkanie skierowane było do rolników powiatu wrzesińskiego. Frekwencja dopisała, sala zapełniła się rolnikami w liczbie około 150 osób. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele instytucji pracujących na rzecz rolnictwa: Lucyna Stachowska Zastępca Dyrektora OR KRUS w Poznaniu, Alicja Stachowiak Zastępca Dyrektora WODR w Poznaniu, Zbigniew Król oraz Hubert Osowicz reprezentujący Wielkopolski Urząd Wojewódzki oraz Marian Markiewicz Zastępca Dyrektora KOWR w Poznaniu. Wielkopolską Izbę Rolniczą reprezentował Prezes Piotr Walkowski, Wiceprezes Zbigniew Stajkowski, Członek Zarządu WIR Jan Pauliński oraz Wioletta Melcer Kierownik Biura Powiatowego WIR we Wrześni. W spotkaniu uczestniczył także Starosta Wrzesiński Dionizy Jaśniewicz.
Nowa Wspólna Polityka Rolna, Europejski Zielony Ład, ekoschematy i warunkowość. To tylko niektóre tematy poruszane podczas Forum Rolników Powiatu wrzesińskiego. W pierwszej części spotkania uczestnicy forum zapoznani zostali z prezentacjami, które dotyczyły Krajowego Planu Strategicznego. Przedstawione zostały najważniejsze informacje, które pozwolą rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe i maksymalnie wykorzystać nowy budżet unijny. Prelekcje przedstawili: Kornel Pabiszczak z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Paweł Antkowiak z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Karol Jankowski z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W trakcie dyskusji rolnicy pytali o konkretne obowiązki, jakie będą musieli wypełnić w ramach poszczególnych ekoschematów oraz w jaki sposób kontrolowane będzie ich spełnienie. W związku z tym, że nie ma jeszcze szczegółowych rozporządzeń dotyczących poszczególnych wymagań, nie ma możliwości precyzyjnego określania, jakie obowiązki będą musieli rolnicy spełnić, aby w ramach danej praktyki otrzymać punkty, które następnie przełożą się na ostateczną wysokość dopłat. Prezes WIR Piotr Walkowski podkreślił, że jako pierwsi organizujemy takie spotkania dla rolników, inni czekają na precyzyjne przepisy, które jeszcze nie zostały zatwierdzone.
W czasie dyskusji omawiano możliwości stosowania nawozów azotowych od 1 lutego br. zgodnie z rozporządzeniem RM przyjętym w dniu 31 stycznia (komunikaty na stronie IMIGW dla każdego powiatu w przypadku gdy średniodobowa temperatura przez okres kolejnych 5 dni osiągnie 3 st. C). Omawiając kwestię zagospodarowania gruntów Skarbu Państwa na terenie powiatu wrzesińskiego rolnicy zgłosili potrzebę organizacji spotkania z Dyrektorem OT KOWR w Poznaniu. Rolnicy pytali także o rejestrację zwierząt przez IRZ - przekazano informacje o konieczności rejestracji nawet pojedynczych sztuk ptaków. Odpowiedzi na wszystkie pytania, które zostały zadane przez rolników będą zamieszczone w zakładce dot. forów rolniczych.
W trakcie spotkania rolnicy mogli również skorzystać z indywidualnych konsultacji z przedstawicielami instytucji, które na co dzień bezpośrednio współpracują z rolnikami: KOWR, PIORiN, KRUS, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii a także Stacji Chemiczno Rolniczej. Ponadto rolnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą BNP Paribas, Banku Spółdzielczego we Wrześni.
Podsumowując, należy zauważyć, że takie spotkania są bardzo potrzebne i są okazją do rozmowy i wymiany poglądów jeszcze przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych.
Wszystkim rolnikom, wystawcą i wykładowcom jeszcze raz dziękujemy za uczestnictwo i pomoc w organizacji Forum, a Spółdzielni Mleczarskiej z Wrześni za pyszny poczęstunek.
Tekst i foto: W.Melcer
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/