W dniu 31 stycznia br. w Auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wlkp. Wielkopolska Izba Rolnicza wraz z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Wielkopolskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zorganizowała Forum Rolnicze Powiatu Krotoszyńskiego - Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi. Było to dziesiąte spotkanie w ramach cyklu forów organizowanych pod honorowym patronatem Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka i Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego.
Spotkania informacyjne organizowane tradycyjne na początku roku we wszystkich powiatach województwa wielkopolskiego cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem rolników, którzy chcą uzyskać jak najwięcej informacji o zmianach wprowadzonych w ramach Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023-2027 i ekoschematach. O dużym zainteresowaniu tematyką świadczy wysoka frekwencja - w Forum Rolniczym Powiatu Krotoszyńskiego wzięło udział 160 osób.
Uczestników spotkania powitał Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Krotoszynie Sławomir Szyszka. Moderatorem forum był Zastępca Dyrektora OR ARiMR Marcin Klemenski, który przedstawił współgospodarzy forum:
- Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotra Walkowskiego, Sławomira Szyszkę- Przewodniczącego RP WIR w Krotoszynie, Roberta Hyżorka Kierownika Biura Powiatowego WIR w Krotoszynie,
- Dyrektora Wielkopolskiego Oddziału ARiMR Mateusza Bukowskiego oraz Andrzeja Skrzypczaka- Kierownika BP ARiMR w Krotoszynie,
- Małgorzatę Król- Koordynatora Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Powiecie Krotoszyńskim.
W spotkaniu uczestniczyli również posłowie na Sejm RP: Andrzej Grzyb, Wiesław Szczepański oraz Dyrektor Biura Poselskiego Jana Dziedziczaka Wincenty Nowak. Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele samorządów lokalnych oraz instytucji działających w otoczeniu rolnictwa: Zastępca Dyrektora OT KOWR w Poznaniu Krzysztofa Buchelt, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jan Grzesiek, Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Marcin Bratborski, Wójt Rozdrażewa Mariusz Dymarski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krotoszynie Anna Lis- Wlazły, Kierownik PT KRUS w Krotoszynie Marian Grzesiak oraz Kierownik WIORiN- Oddział w Krotoszynie Ryszard Kulka. Wielkopolski Urząd Wojewódzki reprezentował Hubert Osowicz. Na spotkaniu obecni byli również Wiceprezes BS Krotoszyn Barbara Wiatrak i Wiceprezes BS Dobrzyca Adrian Pluciński.
W pierwszej części Paweł Dopierała z Wielkopolskiej Izby Rolniczej omówił założenia Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023-2027, przedstawiciele WODR Mirosław Gryszka i Katarzyna Olejnik-Zimna przedstawiali założenia warunkowości i poszczególne warianty ekoschematów a Karolina Kwapisiwicz Naczelnik Wydziału i Działań Społecznych, Środowiskowych i Płatności Bezpośrednich OR ARiMR przedstawiła harmonogram planowanych naborów działań inwestycyjnych oraz założenia interwencji w nowej perspektywie finansowej.
Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej poinformował zebranych o dostępnym na stronie internetowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej kalkulatorze płatności, z pomocą którego istnieje możliwości obliczenia przybliżonej stawki dopłat w wariancie podstawowym oraz z uwzględnieniem poszczególnych ekoschematów (http://wir.org.pl/asp/kps-dla-wpr-na-lata-2023-2027-materialy-wir,376,artykul,1,3025)
Monika Paszek oraz Tomasz Przybył - Przedstawiciele Banków zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej przedstawili ofertę Banków Spółdzielczych w Krotoszynie, Jarocinie i Dobrzycy.
Po krótkiej przerwie prelegenci odpowiadali na pytania rolników dotyczące m.in. obsady zwierząt w ekoschemacie ekstensywne użytki zielone, stosowania środków ochrony roślin, spełnienia wymogów udziału powierzchni gruntów ornych wykorzystywanych na obiekty/obszary nieprodukcyjne lub międzyplony. Duże zainteresowanie zebranych wzbudziła kwestia dotacji na instalacje fotowoltaiczne w ramach programu Modernizacja Gospodarstw Rolnych oraz wytycznych do przygotowania audytu energetycznego gospodarstwa oraz możliwości organizacji szkoleń nt. efektywności energetycznej gospodarstwa rolnego.
Rolnicy podnosili również kwestie działania aplikacji suszowej i pomocy suszowej dla rolników, którzy nie skorzystali z tzw. pomocy dla rodzin. W odniesieniu do planowanego uruchomienia aplikacji umożliwiającej wykonanie zdjęcia w ramach np. ekoschematu wymieszanie obornika w ciągu 12 godzin, uczestnicy forum wskazywali na możliwe utrudnienia w jej funkcjonowaniu z uwagi np. na brak dostępu do sieci w miejscach, w których wymagane będzie zrobienie zdjęcia.
Sławomir Szyszka w imieniu Rejonowego Związku Producentów Buraka Cukrowego w Zdunach zwrócił się do obecnych na spotkaniu parlamentarzystów w sprawie uniemożliwiania pełnego przekwalifikowania wysłodków buraczanych z paszy objętościowej na substrat do biogazowni, który skutkować może znaczącymi perturbacjami związanymi z zapewnieniem zaplecza paszowego dla bydła mlecznego i mięsnego.
Forum było również świetną okazją do przypomnienia o organizowanych w czerwcu w Sielinku Dniach Pola oraz zaplanowanych na wrzesień br. wyborach do samorządu rolniczego.
W ramach Forum Rolniczego Powiatu Krotoszynskiego przygotowane zostały stoiska informacyjne WODR, ARiMR, KRUS, WIORiN, WIR, Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, Banku Spółdzielczego w Jarocinie, Krotoszynie oraz Dobrzycy, Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, OZExpert, LGD Stowarzyszenia Wielkopolska z Wyobraźnią.
Organizatorzy składają podziękowania Dyrekcji Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Koźminie Wlkp. za udostępnienie auli oraz pomoc w organizacji spotkania.
Opracowanie i zdjęcia: Robert Hyżorek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/