Dnia 16. lutego br., w hali sportowej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie, miało miejsce „Forum Rolnicze Powiatu Słupeckiego”. Odbyło się ono w ramach cyklu spotkań zatytułowanych: "Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi".
Tematem wiodącym spotkania był Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (PS WPR 2023-2027). W forum dość tłumnie wzięli udział rolnicy, dopisali też samorządowcy, uczniowie i studenci kierunków rolniczych, a także przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa. W sumie w obradach uczestniczyło ponad 350 osób.
Trudu zorganizowania tegorocznych forów w województwie wielkopolskim podjęła się Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie z Wielkopolskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Wszystkie tegoroczne spotkania objęte są patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka oraz Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego.
Spotkanie to sprawnie poprowadził Jan Pauliński - przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Słupcy. W gronie gości, oprócz licznej rzeszy rolników, znaleźli się m.in.: Ryszard Bartosik - sekretarz stanu w MRiRW, Zbigniew Król i Hubert Osowicz z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Piotr Walkowski - prezes WIR, Zbigniew Stajkowski - wiceprezes WIR, Jolanta Nawrocka - członkini zarządu KRIR, Jacek Bartkowiak - starosta słupecki, Dariusz Grzywiński i Tomasz Gałan - wójt i wicewójt gminy Strzałkowo, Michał Janiak dyrektor szkoły CKZiU w Strzałkowie, Mateusz Bukowski dyrektor OT ARiMR w Poznaniu, Maciej Szłykowicz - wicedyrektor WODR, Krzysztof Buchelt - zastępca dyrektora OT KOWR w Poznaniu oraz Lucyna Stachowska - zastępczyni dyrektora OR KRUS w Poznaniu.
W agendzie forum znalazła się obszerna część szkoleniowa, której celem było dotarcie do jak największej liczby rolników z informacją na temat możliwości maksymalnego wykorzystania środków w ramach płatności bezpośrednich i ekoschematów. Organizatorzy wyszli bowiem z założenia, że wiedza ta będzie miała decydujące znaczenie dla sytuacji finansowej rolników w nadchodzących latach. Informacje na ten temat zaprezentowali prelegenci: Andrzej Przepióra - starszy specjalista z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Izabela Kwapich - pracownik Zespołu Doradztwa Rolniczego w Słupcy oraz Lidia Czaronek – zastępca kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Słupcy.
Po zakończeniu wystąpień prelegentów odbyła się część dyskusyjna. Pytania rolników do przedstawicieli instytucji kierowane były bezpośrednio z sali, bądź też złożone zostały na przygotowanym w tym celu formularzu. Pytania były z wielu dziedzin i dotyczyły choćby: gospodarki gruntami będącymi w zasobach KOWR, warunkowości i ekoschamatów, biologicznej ochrony upraw - czyli nowego rodzaju płatności bezpośrednich korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, techniki wykonywania zabiegów chemizacyjnych. Pytano również o obowiązki rolników w zależności od powierzchni posiadanego gospodarstwa rolnego, o możliwości finasowania produkcji rolniczej i dopłat do zakupu nawozów. W trakcie ożywionej i wielowątkowej dyskusji rolnicy zwracali również uwagę na pogarszające się warunki produkcji rolnej i zagrożenia związane z Zielonym Ładem.
W trakcie spotkania rolnicy mogli skorzystać również z konsultacji z przedstawicielami instytucji, które na co dzień bezpośrednio z nimi współpracują. W tym też celu swoje punkty informacyjne uruchomiły: ARiMR, WIORiN, KRUS, Powiatowy Inspektorat Weterynarii czy Państwowa Inspekcja Pracy. Ponadto rolnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą BNP Paribas, Banku Spółdzielczego w Słupcy, Ludowego Banku Spółdzielczego w Strzałkowie oraz skorzystać z oferty Spółdzielni Mleczarskiej Udziałowców w Strzałkowie.
Tegoroczne Forum Rolnicze Powiatu Słupeckiego stało się też dobrą okazją do przypomnienia o zbliżających się wyborach do samorządu rolniczego. Wspomniane wybory, dające rolnikom większą szansę na poprawę swojej pozycji zawodowej, odbędą się w miesiącu wrześniu br. Padły też słowa zachęty do skorzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego przez osoby do tego uprawnione.
Na zakończenie obrad prowadzący złożył podziękowania za uczestnictwo w tym wydarzeniu tak licznie przybyłym rolnikom, wystawcom oraz wykładowcom. Szczególne podziękowania skierowano na ręce dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie p. Michała Janiaka - za wydatną pomoc w organizacji Forum jak również za udostępnienie hali sportowej. Wyrażono również słowa wdzięczności dla sponsorów, którzy uświetnili to wydarzenie: Bankowi Spółdzielczemu w Słupcy, Ludowemu Bankowi Spółdzielczemu w Strzałkowie, BNP Paribas, Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego oraz wszystkim tym, którzy w różny sposób przyczynili się do przygotowania tej imprezy.
Podsumowując - należy zauważyć, że w opinii uczestników takie spotkania są bardzo potrzebne, albowiem stwarzają niepowtarzalną okazję do wnikliwej oceny sytuacji oraz są platformą do nieskrępowanej wymiany poglądów i to jeszcze przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych, co też ma istotne znaczenie.
Foto i tekst: Iwona Czerniak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/