Dnia 27 stycznia br. odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Średzkiego. Dzięki gościnności Pani Dyrektor Eweliny Zawielak, mogło ono zostać zorganizowane w Zespole Szkół Rolniczych im. gen. J.H. Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej. Fora Rolnicze odbywają się w ramach współpracy Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w ramach cyklu Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi. Patronat nad spotkaniami objął: Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oraz Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński.
W Forum uczestniczyło około 190 osób w tym: rolnicy, włodarze powiatu i gmin, działacze samorządu rolniczego i organizacji rolniczych, przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa oraz uczniowie kierunków rolniczych. Wielkopolską Izbę Rolniczą podczas Forum reprezentowali Piotr Walkowski – Prezes WIR, Jan Pauliński – Członek Zarządu WIR oraz Franciszek Szymkowiak – Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Środzie Wielkopolskiej wraz z Delegatami Średzkiej Rady Powiatowej. Prezentację przygotowaną przez WIR przedstawił Pan Kornel Pabiszczak – prelegent WIR.
Spotkanie rozpoczął Prezes WIR Piotr Walkowski, który przywitał wszystkich przybyłych gości, w tym:
- Posła na Sejm RP Zbigniewa Dolatę
- Radną Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Panią Krystynę Kubicką – Sztul
- Wicestarostę Małgorzatę Wiśniewską- Zabłocką
- Burmistrza Miasta Środa Wielkopolska Piotra Mielocha
- Dyrektor Szkoły Ewelinę Zawielak
oraz współgospodarzy spotkania:
- Jarosława Cieślę – Kierownika WODR
- Mariolę Strauchmann – Koordynatora WODR na powiecie średzkim
- Magdalenę Świątkowską – prelegenta WODR
- Mateusza Bukowskiego – Dyrektora ARiMR
- Waldemara Cieślę – Kierownika ARiMR w Środzie Wielkopolskiej
- Pana Rafała Sobczaka – prelegenta ARiMR
Na spotkaniu gościliśmy także Prezesa Honorowego WIR Józefa Waligórę oraz byłych delegatów Rady Powiatowej Mirosława Jackowiaka oraz Mariana Walkiewicza.
Spotkanie swoją obecnością zaszczycili również Paweł Szczepański – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Środzie Wielkopolskiej, Marian Markiewicz przedstawiciel KOWR, Zbigniew Król reprezentujący Wojewodę Wielkopolskiego, Łukasz Grabowski przedstawiciel KRUS oraz Jan Jakubczak reprezentujący Bank Spółdzielczy.
Zgodnie z programem, w pierwszej części spotkania specjaliści WIR -Kornel Pabiszczak, WODR - Magdalena Świątkowska i ARiMR - Rafał Sobczak przedstawili prezentacje na temat Krajowego Planu Strategicznego, w tym najważniejsze informacje, które pozwolą rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe i maksymalnie wykorzystać nowy budżet unijny na lata 2023-2027.
Po prelekcjach można było skorzystać z bufetu kawowego obsługiwanego przez uczennice Zespołu Szkół Rolniczych.
W ramach spotkania przygotowane zostały również stosika informacyjne, gdzie uczestnicy Forum mogli zasięgnąć porad w sprawach indywidualnych. Stoiska przygotowały następujące instytucje:
- WIR
- ARiMR
- WODR
- KRUS
- PIORIN
- Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”
- BNP Paribas.
W drugiej części spotkania można było zadawać pytania do prelegentów. Pytania oraz rozmowy dotyczyły głównie ekoschematów i KSP. Rolnicy pytali o konkretne obowiązki, jakie będą musieli wypełnić w ramach poszczególnych ekoschematów oraz w jaki sposób kontrolowane będzie ich spełnienie. Odpowiadając na pytania dotyczące poszczególnych ekoschematów prelegenci zwracali uwagę na to, że nie ma jeszcze szczegółowych rozporządzeń dotyczących poszczególnych wymagań.
Prelegenci WODR i ARiMR uspokajali, że ten rok jeszcze jest „spokojny” dla rolników, w tym roku np. można zasiać 100 ha pszenicy jarej/ozimej na 100% obszarów. Jeszcze w tym roku dane procenty nie obowiązują, natomiast zwrócono tutaj uwagę aby rolnicy, już na jesień dobrze rozplanowali płodozmian aby zmieścić się w wymogach procentowych oraz zastanowili się nad opłacalnością danych inwestycji oraz możliwością jej realizacji.
W trakcie sesji pytań padło pytanie do Powiatowego Lekarza Weterynarii o to ile pozostało gospodarstw trzody chlewnej na terenie powiatu średzkiego.
Odpowiedź: na początek stycznia 2023 jest 260 gospodarstw, na jesień 2018 było gospodarstw 505. Wiąże się z tym również spadek ilości pogłowia. Kiedyś pogłowie było około 80 tys., na ten moment jest około 50 tys.
Powiatowy Lekarz Weterynarii uspokoił rolników, że na ten moment powiat średzki nie jest zagrożony ASF.
Padały pytania do Posła Zbigniewa Dolaty o to jak wygląda proces legislacyjny przygotowania aktów wykonawczych do realizacji KPS. Pan Poseł uspokajał, że Sejm już pracuje nad ustawami, które doprowadzą do tego, aby środki mogły zostać uruchomione.
Padły także pytania o dopłaty do nawozów i do inwestycji oraz o sytuację na rynku zbóż.
Forum było świetną okazją do przekazania rolnikom niezbędnych informacji, po ilości osób obecnych w Szkole Rolniczej można uznać, że jest zapotrzebowanie na tego typu spotkania i że nadal cieszą się one ogromną popularnością, a rolnicy korzystają z możliwości spotkania się i otrzymania nowej dawki informacji.
Podsumowując, BP WIR w Środzie Wielkopolskiej dziękuje bardzo za współpracę przy organizacji Forum Marioli Strauchamnn z WODR oraz Waldemarowi Cieśli z ARiMR oraz Dyrektor Ewelinie Zawielak za ugoszczenie nas w Zespole Szkół Rolniczych, a Państwu tj. rolnikom za tak liczne przybycie.
Opracowanie: Katrina Kamińska-Wojtaszak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/