W dniu 20 lutego br. na sali Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Gostyńskiego. Było to kolejne ze spotkań, które odbywają się na terenie Wielkopolski w ramach cyklu Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi. Ich organizatorami są Wielkopolska Izba Rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Patronat nad spotkaniami objął: Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oraz Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. W Forum uczestniczyło ponad 200 osób, w tym: rolnicy, włodarze powiatu i gmin, działacze samorządu rolniczego i organizacji rolniczych, przedstawiciele instytucji i firm działających w otoczeniu rolnictwa. Wielkopolską Izbę Rolniczą podczas Forum reprezentowali Piotr Walkowski – Prezes WIR oraz Maciej Maciejewski – Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Gostyniu.
Zgodnie z programem Forum, w pierwszej części spotkania specjaliści poszczególnych instytucji: WIR – Paweł Dopierała, WODR – Anna Nosek oraz ARiMR – Jan Gross przedstawili prezentacje na temat Krajowego Planu Strategicznego, w tym najważniejsze informacje, które pozwolą rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe z uwzględnieniem ekoschematów i maksymalnie wykorzystać nowy budżet unijny na lata 2023-2027. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i uzyskania odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości. Dotyczyły one głównie ekoschematów. Rolnicy pytali o warunki, jakie będą musieli wypełnić w ramach poszczególnych ekoschematów oraz w jaki sposób kontrolowane będzie ich spełnienie. Pytania dotyczyły między innymi terminu przyorywania obornika, wykonywania zdjęć geotagowanych, zasad dopłat do dobrostanu zwierząt i uprawy roślin miododajnych. Odpowiedzi niestety nie zawsze mogły być precyzyjne ze względu na brak zatwierdzonych rozporządzeń. Pełne odpowiedzi na zadawane pytania zostaną umieszczone na stronie internetowej WIR. W ramach spotkania uczestnicy Forum mogli również zasięgnąć porad w sprawach indywidualnych przy stoiskach takich instytucji, jak: WIR, ARiMR, WODR, KRUS, PIORIN.
Rolnicy w czasie otwartej dyskusji poruszali tematy: dopłat do zbóż i kukurydzy, zwracając uwagę, że wymagana tu jest obecnie faktura i podmiot skupowy dla uzyskania wsparcia, rejestracji stad kur i reakcji ministerstwa w tej kwestii, zakłóceń w działaniu systemu IRZ, itp. Dużo uwagi poświęcono sprawie pozyskania gruntów z KOWR z firmy TopFarms. Po zakończeniu umowy z tą spółką na terenie Wielkopolski powinno być uwolnione w sumie około 12 tysięcy hektarów gruntów, w tym blisko 7 tys. na terenie powiatu gostyńskiego. Rolnicy obawiają się, że rozdysponowanie tych gruntów będzie zakłócone przez działania obecnego dzierżawcy i podobnie jak w przypadku spółki ROL-GOS dzierżawa zostanie przedłużona, co zgodnie z prawem nie powinno mieć miejsca.
Podsumowując, dla jak najlepszego wykorzystania przewidzianych od tego roku dopłat potrzebne jest zdobycie rzetelnej wiedzy. Należy ja pozyskiwać z wszelkich dostępnych źródeł i dopasować proponowane płatności do warunków konkretnego gospodarstwa. Pomocą może służyć między innymi opracowany w WIR szacunkowy kalkulator płatności, który jest dostępny do pobrania na stronach internetowych izby (www.wir.org.pl).
Opracowanie: Paweł Dopierała
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/