W dniu 13 lutego br. na sali Centrum Kultury i Biblioteki w Osiecznej odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Leszczyńskiego. Było to kolejne ze spotkań, które odbywają się na terenie Wielkopolski w ramach cyklu Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi. Ich organizatorami są Wielkopolska Izba Rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Patronat nad spotkaniami objął: Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oraz Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. W Forum uczestniczyło około 150 osób, w tym: rolnicy, parlamentarzyści, włodarze powiatu i gmin, działacze samorządu rolniczego i organizacji rolniczych, przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa. Wielkopolską Izbę Rolniczą podczas Forum reprezentowali Piotr Walkowski – Prezes WIR oraz Stanisław Ciesielski – Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Lesznie.
Zgodnie z programem Forum, w pierwszej części spotkania specjaliści poszczególnych instytucji: WIR – Paweł Dopierała, WODR – Kamila Stachowiak oraz ARiMR - Rafał Sobczak przedstawili prezentacje na temat Krajowego Planu Strategicznego, w tym najważniejsze informacje, które pozwolą rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe z uwzględnieniem ekoschematów i maksymalnie wykorzystać nowy budżet unijny na lata 2023-2027. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i uzyskania odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości. Dotyczyły one głównie ekoschematów. Rolnicy pytali o warunki, jakie będą musieli wypełnić w ramach poszczególnych ekoschematów oraz w jaki sposób kontrolowane będzie ich spełnienie. Odpowiedzi niestety nie zawsze mogły być precyzyjne ze względu na brak zatwierdzonych rozporządzeń. Pełne odpowiedzi na zadawane pytania zostaną umieszczone na stronie internetowej WIR. Po części pytań do prelegentów głos w sprawach rolniczych zabrali Prezes WIR Piotr Walkowski oraz Poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb. W ramach spotkania uczestnicy Forum mogli również zasięgnąć porad w sprawach indywidualnych przy stoiskach takich instytucji, jak: WIR, ARiMR, WODR, KRUS, PIORIN, PIP.
Rolnicy w czasie dyskusji zwracali uwagę na pogarszające się warunki produkcji rolnej, niezrozumienie dla znaczenia produkcji rolniczej i zagrożenia związane ze zbyt szybkim tempem wprowadzania zmian wynikających z planów wprowadzania tzw. Zielonego Ładu. Rolnicy nie są przeciwni zmianom, ale muszą one być wprowadzane stopniowo tak, by nie obniżały dochodów rolniczych i nie zagrażały zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego. Tymczasem wydaje się, że większość proponowanych działań nie wspiera gospodarstw towarowych, a przecież one decydują o skali produkcji żywności. Rolnictwo nie może być sprowadzane do hobby i traktowane po macoszemu. Dla jak najlepszego wykorzystania przewidzianych od tego roku dopłat potrzebne jest zdobycie rzetelnej wiedzy. Należy ja pozyskiwać z wszelkich dostępnych źródeł i dopasować proponowane płatności do warunków konkretnego gospodarstwa. Pomocą może służyć opracowany w WIR szacunkowy kalkulator płatności, który jest dostępny na stronach internetowych izby.
Należy mieć nadzieję, że uwagi rolników zostaną wzięte pod uwagę w trakcie prac nad szczegółowymi przepisami wprowadzającymi nowe zasady dopłat.
Opracowanie: Paweł Dopierała
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/