Dnia 22 lutego br. w Centrum Integracji Społecznej w Trzciance odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Było to 24. spotkanie w ramach cyklu "Wielkopolskie Fora Rolnicze - Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi", które odbywają się pod patronatem Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka oraz Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Spotkania organizowane są wspólnie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, Wielkopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Tematyka forów obejmuje przede wszystkim zmiany wynikające z wejścia w życie Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
W Forum powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego uczestniczyło 130 osób, oprócz licznie zgromadzonych rolników, obecni byli również przedstawiciele powiatu i gmin, działacze organizacji rolniczych oraz przedstawiciele instytucji działających w zakresie rolnictwa. Wielkopolską Izbę Rolniczą reprezentował Piotr Walkowski - Prezes WIR oraz Przewodniczący Rady Powiatowej Krystian Szyler.
Moderatorem spotkania był Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Czarnkowie – Przemysław Pierko. Po powitaniu wszystkich gości oraz rolników, głos przekazano Dominice Jeske - Dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury oraz Witoldowi Mąka - Prezesowi „Trzcianka Biega”, którzy wspólnie podziękowali państwu Dorocie i Piotrowi Kossowskim, Gospodarstwo Rolne z Przyłęk, za nieocenioną pomoc przy organizacji akcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dyrektor podziękowała również za objęcie patronatem akcji czytelniczych oraz wsparcie pozostałych inicjatyw organizowanych i współorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance. Ponadto, pani Dorota Kosowska aktywnie działa w Radzie Powiatowej WIR w Czarnkowie, oraz jest Delegatką WIR na WZ, dzięki jej zaangażowaniu, Forum Rolnicze Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego odbyło się w nowoczesnym Centrum Integracji Społecznej w Trzciance, za co również złożono serdeczne podziękowania.
Po uroczystym wstępie, rozpoczęto merytoryczną część Forum.
Głównym celem spotkania było dotarcie do jak największej liczby rolników i przekazanie im informacji dotyczących zmian, które wchodzą w życie już w tym roku w zawiązku z przyjęciem Krajowego Planu Strategicznego, jak również omówienie tematyki związanej z przygotowaniem wniosków o płatności obszarowe. Ta wiedza będzie miała decydujące znaczenie dla sytuacji finansowej rolników w nadchodzących latach. Informacje na ten temat zaprezentowali prelegenci: Czesława Klonowska z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Paweł Kopaniarz z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Czarnkowie oraz Michał Szczepański – Zastępca Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Czarnkowie.
Po części wykładowej rozpoczęto część dyskusyjną. Większość pytań dotyczyło warunkowości i ekoschematów. Rolnicy pytali o zdjęcia geotagowane i przyorywanie obornika, dopłaty do nawozów oraz inwestycji, a także dopłaty dobrostanowe. Pytania przede wszystkim skupiały się na szczegółach dotyczących warunków jakie należy spełnić w poszczególnych ekoschematach oraz jak to będzie wyglądało w praktyce. Ponadto zapytania kierowane były m.in. do Inspekcji Weterynaryjnej w kwestii zniesienia stref ASF oraz do przedstawicieli KRUS w zakresie wysokości emerytury rolniczej.
Podczas Forum można było skorzystać z indywidualnych konsultacji na stoiskach instytucji rolniczych i banków, których oddziały znajdują się na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, były to: Wielkopolska Izba Rolnicza, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny oraz BNP Paribas Bank Polska SA.
Wielkimi krokami nadchodzi czas, kiedy rolnicy będą musieli podjąć wiele ważnych decyzji, które decydować będą o przyszłej sytuacji ekonomicznej ich gospodarstw. Duża porcja rzetelnej wiedzy, która została przekazana podczas forum, na pewno ułatwi ich podjęcie. Ponadto, aby dodatkowo wesprzeć rolników w procesie dostosowywania się do nowych norm, Wielkopolska Izba Rolnicza opracowała i udostępniła na swojej stronie kalkulator „Wyliczenia - GAEC 7/8 i zróżnicowanie upraw”, który sprawdzi czy planowana struktura upraw jest zgodna z wymogami, oraz kalkulator „Wyliczenia płatności dla gospodarstw”, w którym można obliczyć orientacyjną wysokość płatności w swoim gospodarstwie. Oba kalkulatory dostępne są na stronie WIR, do pobrania tutaj. Zachęcamy także do wejścia na stronę WIR, gdzie w zakładce „Wielkopolskie Fora Rolnicze - Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” znajdą Państwo pytania i odpowiedzi z całego cyklu Forów.
Opracowała:
Mariola Krusińska
Kontakt z autorem:
wirczarnkow@wir.org.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/