Kolejny rok projektu edukacyjnego „Albatros”, którego hasło przewodnie brzmi: „Profesjonaliści wspierają szkoły kształcące profesjonalistów”, podsumowano w pałacu w Witaszycach.
Autorem programu jest Jacek Wichorski - dyrektor generalny w firmie Agro Rami. W „Albatrosie” uczestniczy 13 szkół rolniczych z województwa wielkopolskiego oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Główne założenia projektu to uczenie młodzieży, na zajęciach teoretycznych i praktycznych, przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu, pokazywanie maszyn podczas pracy w polu, nauka ich regulacji i eksploatacji oraz odwiedzanie przedsiębiorstw i siedzib firm, partnerów projektu. Lista tych partnerów ciągle jest otwarta. Obecnie oprócz operatora programu (firma Agro Rami z Kościelnej Wsi) są nimi firmy: Case IH, Kverneland, Weidemann, Manitou, Tama, Lotos oraz Fuchs. Do najważniejszych obowiązków partnera należy nieodpłatne dostarczenie sprzętu znajdującego się aktualnie w ofercie, przeprowadzenie instruktażu z zasad obsługi i eksploatacji dla nauczycieli prowadzących zajęcia edukacyjne i praktyczne z wykorzystaniem omawianych maszyn i narzędzi, a także dostarczanie do szkoły materiałów informacyjnych, filmów edukacyjnych, organizowanie pokazów polowych oraz zajęć w ramach kursów dla rolników. Dzięki „Albatrosowi” wzrasta poziom świadomości młodych ludzi w zakresie pracy z nowoczesnymi maszynami i pojazdami. Partnerzy projektu chcą, aby absolwenci szkół stali się kandydatami do pracy na stanowiskach serwisantów, operatorów i handlowców w ich przedsiębiorstwach.
Młodzież szkolona na nowoczesnym sprzęcie będzie popełniać mniej błędów przy jego eksploatacji, a firmy dostarczające maszyny będą miały mniej problemów. Absolwenci szkół biorących udział w projekcie będą dobrze przygotowani do pracy w gospodarstwach wielkoobszarowych. Dzięki wprowadzeniu do szkół nowoczesnego sprzętu wzrasta atrakcyjność oferty edukacyjnej szkoły partnerskiej, co podkreślali dyrektorzy i nauczyciele uczestniczący w spotkaniu w Witaszycach.
Podsumowanie roku 2013 prowadził koordynator programu Tomasz Polak (dyrektor handlowy Agro Rami w Kościelnej Wsi). W trakcie tego roku każda ze szkół partnerskich otrzymała sprzęt oraz instruktora do przeprowadzenia szkolenia w zakresie regulacji i eksploatacji pługa obracalnego Kverneland. Wszystkie placówki uczestniczyły w zajęciach przeprowadzonych w siedzibie firmy Agro Rami w Kucharach i dotyczących eksploatacji oraz obsługi ładowarek podwórzowych Weidemann i Manitou. Każda szkoła (przez tydzień) miała w swojej szkole kombajn rotorowy Case IH, na którym szkoleni byli również rolnicy w ramach kursów kombajnistów. Dla większej skuteczności szkolenia na kombajnie przeprowadzono instruktaż dla nauczycieli, który odbył się w nowo otwartej siedzibie Ago Rami w Obornikach Wlkp.
W czerwcu w Sielinku podsumowano dorobek artystyczny szkół rolniczych biorących udział w programie „Albatros”. Podczas tego spotkania odbył się również finał konkursu „Dziewczyna z kalendarza”, którego współorganizatorem były „Wieści Rolnicze”.
W dalszej części spotkania omówiono plany na 2014 rok. Propozycje dotyczyły stworzenia planu nauczania w specjalnościach technika, rolnictwo i bhp. Program stworzy rada ekspertów (wyłoniona z nauczycieli szkól partnerskich), której będą pomagać naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W styczniu rozpoczną się szkolenia doradców serwisowych. Również od stycznia zaczną odwiedzać szkoły ciągniki średniej mocy, prasa zwijająca oraz inne maszyny „zielonkowe”. We wrześniu rozpocznie się promocja nowej ładowarki podwórzowej oraz szkolenia dotyczące rolnictwa precyzyjnego.
Po przedstawieniu planów uczestnicy wysłuchali wykładu profesora Jacka Przybyła z Uniwersytetu Przyrodniczego na temat tendencji w zatrudnieniu przyszłych absolwentów szkół średnich, z którego powiało optymizmem, gdyż przewidywane jest duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych operatorów i inżynierów w dziedzinie techniki rolniczej. W dyskusji podkreślano, że wiele szkół zawdzięcza dobry nabór w bieżącym roku właśnie programowi „Albatros”!
Wojciech Rębiasz ZSPP CKU w Marszewie