W dniach 18-20 czerwca 2012 r. delegacja Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z JM Rektorem Alojzym Szymańskim na czele złożyła wizytę w Państwowym Uniwersytecie Rolniczym w Grodnie. W składzie delegacji byli: prof. dr hab. Jan Niemiec – prorektor ds. nauki, prof. dr hab. Wiesław Bielawski – prorektor ds. rozwoju, dr inż. Wojciech Skarżyński – kanclerz SGGW, prof. dr hab. Kazimierz Banasik – pełnomocnik rektora ds. współpracy międzynarodowej, prof. dr hab. Piotr Brzozowski – dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i pracownicy naukowi tego Wydziału: dr hab. inż. Beata Madras-Majewska oraz dr inż. Marek Balcerak, a także mgr Irena Mioduszewska – kierownik Sekretariatu Uczelni oraz mgr Anna Żuchowska – kierownik Sekretariatu Rektora i Prorektorów.
Głównym celem wyjazdu na Białoruś było stworzenie podstaw do bardziej intensywnej współpracy pomiędzy partnerskimi uczelniami. Krótką wizytę rozpoczęło spotkanie z Konsulem RP w Grodnie Andrzejem Chodkiewiczem, podczas którego omawiano możliwości uproszczenia formalności wizowych celem wspierania i rozbudowy programu wymiany akademickiej oraz rozszerzenia oferty praktyk zawodowych. Przedmiotem rozmów z JM Rektorem
Państwowego Uniwersytetu Rolniczego w Grodnie Witoldem Pestisem była problematyka wymiany kadry naukowej, jak również wspólnych badań w oparciu o konsorcjum uniwersytetów, w szczególności z Wydziałem Biotechnologicznym, którego dziekanem jest obecnie prof. dr hab. Eugeniusz Dobruk. Zajęcia dydaktyczne prowadzone przez pracowników uniwersytetów w Warszawie i Grodnie pozwolą studentom lepiej poznać problemy polskiego i białoruskiego rolnictwa. W przyszłości przewiduje się bardziej intensywne wykorzystanie potencjału badawczego w celu realizacji wspólnych badań o problematyce transgranicznej. Pobyt w Grodnie umożliwił ocenę możliwości realizacji projektów w zakresie hodowli otwartej zwierzyny dzikiej i ogólnej hodowli zwierząt gospodarskich. Podczas spotkania w Parku Narodowym Puszcza Białowieska omówiono warunki „transgranicznych badań” populacji zagrożonych gatunków zwierząt dzikich. Działalność jednego z gospodarstw rolnych w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej przedstawił delegacji Dyrektor Generalny Sektora Rolnego Republiki Białorusi dr hab. Aleksander Skakun. Wymiernym efektem spotkania w Grodzieńskim Uniwersytecie, jak również w Kombinacie Rolnym „Ostromieczewo” jest decyzja o rozpoczęciu wspólnych badań, dotyczących jakości polskich i białoruskich produktów pszczelich, jak również wpływu skażenia radioaktywnego na wartości prozdrowotne miodu i produktów pszczelich.
Źródło
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
http://www.sggw.pl