Światowy Dzień Żywności (World Food Day) odbywa się co roku 16 października i jest jednym z najpowszechniej obchodzonych dni w kalendarzu Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Celem Światowego Dnia Żywności jest pogłębianie wiedzy na temat globalnych problemów żywnościowych oraz promowanie działań na rzecz przyszłości żywności, ludzi i planety. Obchody Światowego Dnia Żywności 2023 skupione są wokół hasła "Water is life, water is food. Leave no one behind. " - "Woda to życie, woda to pożywnie. Nie pozostawiajmy nikogo w tyle".
Zasoby wody pitnej się kurczą
Woda jest niezbędna do życia na Ziemi. Pokrywa większość powierzchni naszej planty, stanowi ponad 50% ludzkiego ciała, jest niezbędna przy produkcji naszej żywność, a także wspiera źródła naszego utrzymania. Ten cenny zasób nie jest jednak nieskończony i musimy przestać brać go za pewnik. Tylko 2,5% wody na Ziemi to woda słodka, nadająca się do picia oraz zastosowania w rolnictwie i przemyśle. Rolnictwo odpowiada za 72% globalnego poboru słodkiej wody, ale podobnie jak wszystkie zasoby naturalne, słodka woda nie jest nieskończona. Szybki wzrost liczby ludności, urbanizacja, rozwój gospodarczy i zmiany klimatyczne powodują, że zasoby wodne naszej planety są coraz bardziej obciążone. Jednocześnie, zasoby słodkiej wody - w przeliczeniu na osobę - zmniejszyły się o 20% w ciągu ostatnich dziesięcioleci, a dostępność i jakość wody szybko się pogarszają z powodu niewłaściwego użytkowania i zarządzania, nadmiernego wydobycia wód gruntowych, zanieczyszczenia oraz zmian klimatu.
Czas na mądre gospodarowanie wodą
Dlatego Światowa Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podkreśla, że nadszedł czas, aby zacząć mądrze gospodarować wodą. Więcej żywności i innych podstawowych towarów rolnych musi być produkowane przy mniejszym zużyciu wody, zapewniając jednocześnie równomierną dystrybucję tego naturalnego zasobu. Dlatego wszyscy musimy przestać traktować wodę jako coś oczywistego i zacząć lepiej wykorzystywać ją w naszym codziennym życiu. To, co jemy i w jaki sposób żywność jest produkowana, ma wpływ na wodę. Możemy wiele zmienić, wybierając lokalną, sezonową i świeżą żywność, marnując jej mniej, jednocześnie zapobiegając zanieczyszczeniu wody.
Wydarzenia i inicjatywy
W Polsce każdego roku w obchody Światowego Dnia Żywności mocno zaangażowane są Banki Żywności. W całym kraju odbywają się wydarzenia edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat zjawiska marnowania żywności i promowanie sposobów rozwiązywania tego problemu. Już dziś można zapisać się na bezpłatną konferencję pt. „Jak przechowywać żywność, aby jej nie marnować?„ organizowaną 16 października. Z roku na rok powstaje coraz więcej innych inicjatyw, w które angażują się zarówno stowarzyszenia branżowe, administracja publiczna czy środowiska akademickie i naukowe.
FoodFakty Summit
Portal dla branży rolno-spożywczej - FoodFakty, w ramach polskiego wkładu w popularyzację celów zrównoważonego rozwoju i obchodów Światowego Dnia Żywności, przygotował w tym roku trzecią już edycję dedykowanego z tej okazji wydarzenia dla wszystkich zainteresowanych – FoodFakty Summit. Dwudniowe bezpłatne webinarium zaplanowane od 25 do 26 października 2023 roku skupiać się będzie na tematyce wykorzystania wody w przemyśle spożywczym oraz na globalnym i rosnącym zagrożeniu w systemach żywnościowych. Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wśród zaproszonych ekspertów prezentacje tematyczne wygłoszą między innymi pracownicy Biura Współpracy Międzynarodowej Głównego Inspektoratu JHARS.
Chęć uczestnictwa w FoodFakty Summit można zgłosić poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego na podstronie wybranego webinarium. Serdecznie zapraszamy do udziału i wysłuchania prelekcji oraz włączenia się w obchody Światowego Dnia Żywności 2023.
Więcej informacji na temat programu FoodFakty Summit 2023 oraz samego Światowego Dnia Żywności można znaleźć odpowiednio na stronach internetowych FoodFakty oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO.
Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
https://www.gov.pl/web/ijhars