Wielkopolska Izba Rolnicza zakończyła bardzo dynamiczny okres, a więc czas opiniowania dzierżaw obwodów łowieckich, udziału w inwentaryzacjach obwodów łowieckich oraz opiniowania Rocznych Planów Łowieckich.
Rok 2022 jest rokiem szczególnym, gdyż konieczne było wyznaczenie dzierżawców obwodów łowieckich w związku z podziałem województwa wielkopolskiego na obwody. W wyniku prac Zespołu działającego przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego w skład którego wchodził Piotr Walkowski Prezes WIR, granice obwodów łowieckich zostały wyznaczone po granicach województwa wielkopolskiego, a także zostały uwzględnione tereny wyłączone np. te z zabudową mieszkaniową, itp. Regulacja ta sprawiła, że konieczne było wyznaczenie dzierżawców obwodów łowieckich po podziale. W tych pracach również uczestniczyła Wielkopolska Izba Rolnicza biorąc udział w działaniach Komisji funkcjonujących przy Zarządach Okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego. Kolejny etap działań dotyczył opiniowania dzierżaw obwodów łowieckich. Wielkopolski samorząd rolniczy wystosował w związku z tym apel do włodarzy miast i gmin z prośbą o szybkie działania w tym zakresie. Dzięki zaangażowaniu wszystkich instytucji, dzierżawy obwodów łowieckich zostały podpisane bardzo szybko, a wyznaczeni dzierżawcy mogli przystąpić do przeprowadzania inwentaryzacji zwierzyny na tych terenach. W inwentaryzacji brali udział także przedstawiciele rad powiatowych WIR. Była to niewątpliwie możliwość bezpośredniego omówienia z przedstawicielami kół łowieckich liczebności zwierząt łownych w szczególności na polach i problemów związanych z ich nadmierną populacją.
Kolejny etap naszych działań to opiniowanie Rocznych Planów Łowieckich na sezon gospodarczy 2022/2023. Łącznie na dzień 27 kwietnia 2021 r. wielkopolski samorząd rolniczy wydał 470 opinii, w tym 3 negatywne. Niestety nie otrzymaliśmy jeszcze wniosków z 2 obwodów łowieckich. Chociaż termin ich zatwierdzenia mija 30 kwietnia, to Wielkopolska Izba Rolnicza wyraża obawy związane z dużą ilością szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne na tych terenach, gdyż dzierżawcy tych obwodów nie mogą prowadzić gospodarki łowieckiej.
W toku wspólnych wieloletnich prac z Zarządami Okręgowymi Polskiego Związku Łowieckiego w Wielkopolsce wypracowano procedurę, która pozwala na sprawne opiniowanie złożonych przez koła łowieckie wniosków. Nadal zauważalne są pewne problemy, czy niedociągnięcia, jednak ten intensywny czas prac pokazał, że przyjęte rozwiązania sprawdzają się w praktyce.
Wielkopolska Izba Rolnicza bardzo dziękuje wszystkim zaangażowanym w te działania instytucjom, Radom Powiatowym WIR oraz pracownikom WIR, Zarządom Okręgowym PZŁ w Wielkopolsce, a także kołom łowieckim, za zaangażowanie i merytoryczne działania.
Barbara Idczak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/