CZY RODZICE WSZYSCY WIEDZĄ, CO ICH DZIECI W SZKOLE JEDZĄ?
Akcja promująca program „Owoce i warzywa w szkole” rozpoczęta! W całym kraju inicjujemy dyskusję o zdrowym żywieniu dzieci oraz szukamy szkół podstawowych, które jeszcze nie uczestniczą w programie. Ma w tym pomóc HIT LATA 2016, piosenka autorstwa Julii Kamińskiej, Jarosława Boberka i Andrzeja Smolika, którą od 15 czerwca można usłyszeć na portalach internetowych i w rozgłośniach radiowych.
Mimo ogromnej popularności programu „Owoce i warzywa w szkole” nie wszystkie polskie szkoły w nim uczestniczą. Wprawdzie 11,5 tys. szkół podstawowych zgłoszonych w kraju do programu (z 13,4 tys. wszystkich podstawówek w kraju) to czołowy wynik w Europie, ale chcemy, żeby w roku szkolnym 2016/2017 bezpłatne owoce i warzywa docierały do wszystkich dzieci z klas I-III.
W tym roku główny komunikat postanowiliśmy skierować do rodziców, którzy są odpowiedzialni za kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych swoich dzieci. „To rodzice bezpośrednio kształtują środowisko dziecka od najmłodszych lat i wpływają na ich zachowania, zwyczaje i postawy, również żywieniowe” – powtarzają, za Instytutem Żywności i Żywienia, eksperci z Biura Wspierania Konsumpcji ARR. Właśnie dlatego chcemy, żeby rodzice zainteresowali się, czy szkoła, do której uczęszczają ich dzieci, uczestniczy w programie. Tym samym rozpoczynamy szeroką dyskusję we wszystkich mediach nt. tego, co dzieci w szkole jedzą.
Wakacyjny hit
Ponieważ z komunikatem chcemy dotrzeć do najdalszych zakątków Polski, postanowiliśmy stworzyć wakacyjny przebój. „Czy rodzice wszyscy wiedzą” to piosenka dedykowana osobom w wieku 30–40 lat, które mają dzieci w wieku wczesnoszkolnym i dla których zaproponowana przez nas formuła będzie atrakcyjna. Lekki tekst do muzyki znanego polskiego kompozytora Andrzeja Smolika zaśpiewali Julia Kamińska i Jarosław Boberek, aktorzy znani z dubbingowania filmów dla dzieci.
Tydzień po pojawieniu się w sieci tajemniczego wideo „HIT lata 2016”, w którym popularni aktorzy trenują przed wykonaniem niezidentyfikowanego utworu, ujawniamy jego przesłanie: teledysk nie jest skierowany tylko do najmłodszych, ale przede wszystkim do rodziców. Ma ich zachęcać do sprawdzenia, czy placówka, do której uczęszczają ich dzieci, przystąpiła do programu „Owoce i warzywa w szkole”. Nie chcieliśmy jednocześnie, aby akcja odebrana została jako nudna i pouczająca, dlatego zdecydowaliśmy się na nieco „przebojowe” potraktowanie tematu oraz zaproszenie do współpracy aktorów, których talenty wokalne i komediowe znakomicie wzbogaciły komunikat.
Zarówno teledysk, jak i spot reklamowy promujący akcję obejrzeć można na kanale „Owoce i warzywa w szkole” na YouTube. Powstanie również aplikacja karaoke, dzięki której rodzice będą mogli wspólnie bawić się ze swoimi pociechami, odtwarzając tekst oraz choreografię piosenki.
Aż 32 imprezy dla rodzin z dziećmi
W ramach działań promujących program zaplanowanych jest 16 imprez plenerowych pt. „Owocowo-warzywny piknik rodzinny” oraz 16 pt. „Spartakiada owocowo-warzywna”. Chcemy dotrzeć do wszystkich! W każdej z imprez jednorazowo weźmie udział nie mniej niż 400 osób. We wszystkich województwach jedna impreza odbędzie się w miejscowości liczącej poniżej 60 tys. mieszkańców. W sumie będzie się z nami bawić kilkanaście tysięcy osób.
Atrakcje, animacje, konkursy i zawody sportowe będą promować program „Owoce i warzywa w szkole”, nawiązywać do spożywania owoców i warzyw oraz prowadzenia aktywnego trybu życia.
Pierwsze czerwcowe imprezy już za nami. Pogoda dopisuje, frekwencja również. Dzieci bawią się znakomicie!
Konferencje dla nauczycieli
Nie zapomnieliśmy o nauczycielach. Będziemy ich zachęcać do udziału w programie „Owoce i warzywa w szkole” podczas konferencji organizowanych na terenie 4 województw: lubelskiego, podlaskiego, łódzkiego i lubuskiego. W tych województwach jest największy odsetek szkół nieuczestniczących w programie (w stosunku do całkowitej liczby szkół podstawowych). Warto to zmienić!
Rodzicu, sprawdź, czy Twoje dziecko otrzymuje owoce i warzywa w szkole!
Zachęć szkołę do udziału w programie i zapewnij dzieciom nieodpłatne porcje warzyw i owoców!
Źródło
Agencja Rynku Rolnego
http://arr.gov.pl/