W niedzielę 13 września br. odbyły się uroczyste Dożynki Prezydenckie w Spale. Po raz pierwszy w roli gospodarza wystąpił Andrzej Duda, Prezydent RP.
Tradycja Dożynek Prezydenckich sięga 1927 roku, gdy po raz pierwszy zorganizował je na ziemi łódzkiej prezydent Ignacy Mościcki. Tradycję tę przerwał wybuch II wojny światowej i powrócono do niej dopiero 62 lata później. W roku 2000 dożynki w Spale reaktywował prezydent Aleksander Kwaśniewski, a ogólnopolski charakter dożynek przywrócił 9 lat później w 2009 r. prezydent Lech Kaczyński. Andrzej Duda jest piątym prezydentem, który przyjeżdża do Spały.
Spalskie dożynki ściągnęły rolników z całego kraju, którzy w strojach ludowych, prezentowali polską zdrową żywność, wyroby rękodzieła oraz zwyczaje ludowe. Dożynki swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, m.in. Prezydent RP Andrzej Duda z żoną Agatą, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki oraz szefowie agencji rolnych.
Po Mszy Świętej, która odbyła się w Kaplicy Polowej Armii Krajowej, zaproszeni goście wraz z korowodem dożynkowym udali się na Stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy. Wcześniej Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką złożyli kwiaty przy kamieniu upamiętniającym lekkoatletkę i mistrzynię olimpijską Kamilę Skolimowską.
Prezydent RP dziękując rolnikom za tegoroczne plony, mówił m.in.: - Żeby na wsi mieszkali młodzi ludzie, żeby gospodarstwa – zwłaszcza te rodzinne, na których nam najbardziej zależy – przechodziły z ojca na syna, państwo powinno się rozwijać w sposób sprawiedliwy i powinien być w państwie równy podział dóbr.
Prezydent podkreślił również znaczenie podpisanej w początkach swojej prezydentury ustawy zmierzającej do ochrony polskiej ziemi. - Chciałbym, abyśmy zmierzali do takich rozwiązań, które będą gwarantowały, że polska ziemia pozostanie w rękach polskiego rolnika – tego prawdziwego, który tę ziemię kocha; nie będzie ona przedmiotem spekulacji wielkiego biznesu – wyjaśnił.
Prezydent podziękował, za to że może być gospodarzem dożynek - Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mogę gościć tu dziś w Spale polskich rolników – ludzi codziennego trudu, ciężkiej pracy, bardzo często niepewnej z uwagi na uwarunkowania, choćby te naturalne, ale niestety czasem także i polityczne.
Ponadto podziękował również mieszkańcom miast. - Ta nasza wspólna tu obecność jest wyrazem solidarności. Dziś tej solidarności bardzo potrzeba. To solidarność poprzez zrozumienie i zwracanie uwagi także na wzajemne interesy buduje wspólnotę.
Tradycyjnym bochnem chleba z tegorocznych zbóż parę prezydencką powitali starostowie dożynek – Patrycja Ditterla-Kasperska oraz Jarosław Wanga.
Wizytę prezydenckiej pary zakończyło zwiedzanie Miasteczka Regionów, w którym swoje zwyczaje i kulturę prezentowały województwa.
W sobotę pierwsza dama Agata Duda oceniała wieńce dożynkowe z wszystkich 16 województw, z których najlepszy okazał się wieniec z Budzewa w woj. warmińsko-mazurskim.
Marek Sawicki, przemawiając podczas dożynek powiedział, że dzięki staraniom polskich rolników i przetwórców, dzięki ich zapobiegliwości i wykorzystaniu środków unijnych i krajowych, w ciągu ostatnich dziesięciu lat zwiększyliśmy naszą produkcję rolną o 40 procent. Dziękował za trud i wysiłek, tym bardziej, że ostatni rok był niezwykle trudny z powodu suszy, rosyjskiego embarga i wirusa afrykańskiego pomoru świń. Poinformował również, że wystąpił do Unii Europejskiej o pomoc dla polskich rolników z powodu suszy.
Dużym zainteresowaniem uczestników Dożynek Prezydenckich cieszyło się wspólne stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, agencji rolnych i KRUS. W przypadku ANR najwięcej pytań dotyczyło zasad sprzedaży państwowej ziemi, sposobów finansowania jej zakupu oraz dostępności oferty. Zorganizowano również Miasteczko Regionów, w którym prezentowano wyroby z poszczególnych województw.
Zespół Organizacyjny
Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl