Wsparcie finansowe ze środków UE mogą uzyskać osoby prawne (organizacje rolnicze, media, ośrodki naukowe, organy władz publicznych), podejmujące działania informacyjne, które będą podkreślać rolę i przydatność WPR jako polityki wspólnotowej UE i zostaną zrealizowane w terminie od dnia 1 maja 2014 roku do dnia 30 kwietnia 2015 roku. Ogólny budżet przewidziany w ramach tegorocznego zaproszenia do składania wniosków wynosi 3 miliony euro. Wysokość wsparcia na dane działanie może wynieść od 100 tysięcy do 500 tysięcy euro. Wkład finansowy Komisji ograniczony jest do 50% łącznych kosztów kawalifikowalnych (w szczególnych wypadkach odsetek tego wkładu może być zwiększony do 75%).
Tematy priorytetowe dla obywateli będą uwzględniały ogólne zagadnienia związane z WPR i będą koncentrować się na trzech zasadniczych elementach: bezpieczeństwie żywnościowym, zrównoważonym zarządzaniu naszymi zasobami naturalnymi oraz rozwoju naszych obszarów wiejskich. Celem tych działań jest informowanie jak największej liczby osób o podstawowych aspektach zreformowanej WPR.
Przykłady kwalifikowalnych organizacji:
— organizacje nienastawione na zysk (prywatne lub publiczne),
— organy publiczne (krajowe, regionalne lub lokalne),
— stowarzyszenia europejskie,
— szkoły wyższe,
— instytucje oświatowe,
— ośrodki badawcze,
— przedsiębiorstwa (np. przedsiębiorstwa sektora środków przekazu i komunikacji).
Wnioski należy składać bezpośrednio do Komisji Europejskiej w terminie do 30 listopada 2013 roku.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Komisji Europejskiej http://ec.europa.eu/agriculture/grants-for-information-measures/index_en.htm
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/