Dolomit jest osadową skałą węglanową, której głównym składnikiem budulcowym jest minerał również nazywany dolomitem – zbudowanym w ponad 90% z węglanu wapnia oraz z magnezu.
Sama jego nazwa pochodzi od nazwiska mineraloga Deodata Dolomieu, który był pierwszym, kto wyodrębnił ten właśnie materiał. Dolomity makroskopowo przypominają z wyglądu wapień, są jednak od niego zdecydowanie odporniejsza na wietrzenie. Zdarza się, że powstają w procesie dolomityzacji, jednak dzieje się to wtedy kosztem wapieni. W Polsce występuje przede wszystkim w rejonie Tatr, w Górach Świętokrzyskich oraz na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej, a także w Sudetach.
Zastosowanie dolomitu w nawozach
Ze względu na swoje właściwości ma zastosowanie w wielu dziedzinach, stosowany jest między innymi w metalurgii czy przy produkcji materiałów ogniotrwałych. Znalazł jednak zastosowanie również jako nawóz dolomit ze względu na zdolność regulacji odczynu gleby oraz korekty magnezu oraz wapnia. Stosowany jest dzisiaj z powodzeniem zarówno w rolnictwie konwencjonalnym, jak i ekologicznym, w których to pomaga optymalizować zbiory. Badania wykazały, że nawóz dolomitowy ma znakomite właściwości odkwaszające glebę, znacznie lepsze niż powszechnie stosowany dotąd węglan wapnia.
Wpływ na to ma masa cząsteczkowa jednego i drugiego związku, co pozwala na stosowanie mniejszej ilości węglanu magnezu niż węglanu wapnia. Kolejną zaletą tego naturalnego nawozu jest to, że można go stosować całorocznie, jeśli tylko warunki rolne nam na to pozwalają. Najlepszym okresem dla nawożenia będzie jednak zawsze czas po żniwach, kiedy można na ściernisku wysypać wapno i dobrze wymieszać go z glebą. Na efekty działania nawozu dolomitowego trzeba najczęściej trochę poczekać, jednak efekt jego stosowania będzie długofalowy, a przez to lepszy niż wielu innych środków. Przy wyborze nawozu dolomitowego warto zwrócić uwagę na jego rozdrobienie – im drobniejsze cząsteczki, tym większa reaktywność w glebie i tym szybszy efekt. Instrukcję jak stosować dolomit oraz więcej informacji odnośnie stosowania i właściwości dolomitu znajdziesz w artykule: http://pogotowienawozowe.pl/dolomit-nawoz-kiedy-jak-stosowac-704/ na blogu pogotowienawozowe.pl.