– Gdzie ma być minister rolnictwa jak nie z rolnikami, z plantatorami buraka cukrowego i z pracownikami jednej z najważniejszych dla naszego sektora rolno-spożywczego spółek, jaką jest Krajowa Spółka Cukrowa „Polski Cukier” S.A. – powiedział minister podczas otwarcia 17 już Dni Pola w Starym Polu, w rejonie Cukrowni Malbork, dodając – mnie tu nie mogło nie być.

Wydarzenie jest świętem plantatorów i pracowników Krajowej Spółki Cukrowej współorganizowanym przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

– Jestem bardzo zadowolony ze stabilności i roli, jaką pełni KSC dla polskiego rolnictwa – to jest ta nasza „perła w koronie”. Szkoda jednak, że wtedy kiedy w bólach powstawała nie było zgody by tworzyć ją większą, by obejmowała większą część polskiego sektora produkcji cukru buraczanego. Ale ktoś kiedyś, szkodząc Polsce, wspierając kapitał zagraniczny zgodził się na taką, a nie inną konstrukcję naszego rynku cukrowego – zaznaczył minister.

Szef resortu zwrócił uwagę, że spółka radzi sobie bardzo dobrze i wielu rolników z konkurencyjnych podmiotów produkujących cukier marzy o tym aby być plantatorami właśnie KSC.

– Poprzez dywersyfikację działań spółki będziemy ją wzmacniać – zapewnił minister.

Szef resortu rolnictwa stwierdził, że sytuacja na światowym rynku cukru jest bardzo skomplikowana i jeszcze do końca nie wiadomo w jakim kierunku będzie się zmieniała. Zwrócił przy tym uwagę na widoczną już dominację cukru trzcinowego.

– Staramy się przeciwdziałać otwarciu rynku europejskiego na cukier z Ameryki Południowej – podkreślił minister.

Poinformował również o wsparciu udzielonym przez premiera Mateusza Morawieckiego, z inicjatywy którego czterech premierów: Polski, Belgii, Francji, Irlandii, a ostatnio także Węgier, skierowało list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Caude Juncker`a o wstrzymanie prac nad umową z krajami Mercosur lub wprowadzenia do niej takich zapisów, które pozwolą w przypadku zagrożenia rynku europejskiego, również cukru, wprowadzić klauzule pozwalające na natychmiastowe wstrzymanie importu z Ameryki Południowej.

Obchody Dnia Pola 2019 były okazją wręczenia nagród  w 4. edycji konkursu „Wzorowy Plantator Buraka Cukrowego”.

Wśród tegorocznych wystawców znalazły się firmy nasienne, chemiczne i nawozowe, producenci maszyn rolniczych oraz banki. Udział wielu ekspertów branży rolniczej dał możliwość wymiany doświadczeń i skorzystania z ich porad. Zwiedzający mieli także okazje poznać zarówno produkty marek „Polski Cukier” oraz „Polskie Przetwory”, jak i szeroką ofertę Spółek Grupy Kapitałowej KSC S.A. (Fabryki Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego „PZZ” w Stoisławiu S.A., Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno” Sp. z o.o.).

Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci nawiązujących do historii Malborka, były to między innymi historyczne rekonstrukcje i konkursy. Tradycyjnie też dzieci częstowano watą cukrową z „Polskiego Cukru”, a dorosłych szarlotką, do przygotowania której wykorzystano jabłka z Zakładu „Polskie Przetwory” we Włocławku.

Min. J. K. Ardanowski podczas wystąpienia w Starym Polu
Min. J. K. Ardanowski na stoisku Polskiego Cukru
Min. J. K. Ardanowski ogląda poletka buraków
Min. J. K. Ardanowski rozmawia z młodymi rolnikami