W dniu 8 maja 2023 r. ukazała się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wypowiedź Pana Ministra, że dopłaty do zbóż będą również dostępne dla rolników, którzy sprzedali zboża innym rolnikom, np. zajmującym się produkcją zwierzęcą. Jest to bardzo ważne w przypadku Wielkopolski, ponieważ u nas taki handel stanowi zdecydowaną większość obrotu zbożem, jako, że posiadamy w Wielkopolsce bardzo duże pogłowie trzody chlewnej, bydła czy drobiu. Wielkopolska Izba Rolnicza postulowała o takie możliwości wcześniej.
Niestety ta wypowiedź, stoi w sprzeczności z informacjami, które rolnicy otrzymują z ARiMR oraz z zapisami rozporządzenia RADY MINISTRÓW z dnia 14 lutego 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które mówi, że dopłata należy się rolnikowi pod warunkiem, że &13, pkt. 4.b) rolnik dokonał sprzedaży pszenicy lub kukurydzy podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż w okresie od dnia 15 grudnia 2022 r. do dnia 31 maja 2023 r.
W związku z powyższym zwróciliśmy się do Pana Ministra z prośbą o dokonanie nowelizacji tego rozporządzenia lub wskazanie takiej interpretacji, która pozwoli rolnikom na otrzymanie tych dopłat a ARiMR sprawne procedowanie wniosków. Uważamy jednocześnie, że należy utrzymać obowiązek sprzedaży zboża na fakturę. Na liczne wnioski rolników prosimy również o wydłużenie terminu sprzedaży z dopłatą do 15 czerwca, ze względów logistycznych. Trudno jest obecnie znaleźć podmiot skupowy, który kupi zboże a sam proces jego wywozu z gospodarstwa przy nasileniu się prac polowych też jest opóźniony. Zwracamy również uwagę na niewłaściwe zróżnicowanie dopłaty w stosunku do odległości od portu. W przypadku Wielkopolski, odległość pomiędzy najbardziej na północ wysuniętym Okonkiem a położoną na południu Trzcinicą wynosi aż 400 km. To powinno zostać uwzględnione w systemie dopłat.
Pełną treść naszego wystąpienia znajdziecie Państwo tutaj