Każdy z nas, posiadający ogórek lub większą powierzchnię uprawną spotkał się w życiu z problemem chwastów. Chwasty są szczególnie uciążliwe, gdyż pojawiając się zaczynają konkurować o zasoby mineralne gleby z roślinami, które celowo zostały posadzone w danym miejscu. Jakie szkody może spowodować niepożądany “gość” i jak skutecznie sobie z nim radzić?
Pojawienie się chwastów nie ma żadnej ustalonej reguły. Wiąże się jednak z poważnymi konsekwencjami ponieważ rośliny te szybko przystosowują się do danego rodzaju uprawy oraz sposobu pielęgnacji naszych roślin, co wpływa na jeszcze większy i bujniejszy ich rozwój – w większości przypadków o wiele lepszy niż uprawianej rośliny. To z kolei może prowadzić do znacznego zmniejszenia plonów uprawianej rośliny, gdyż zbyt szybki wzrost ilości chwastów związany jest z zabieraniem naszych roślin światła, wody oraz składników pokarmowych. W ekstremalnych przypadkach rozrastanie się chwastów może doprowadzić do całkowitego zaburzenia i zagłuszenia uprawianej rośliny! Jeżeli prowadzimy ogródek bardzo ważną kwestią jest zwrócenie szczególnej uwagi na chwasty.
Problem chwastów nie dotyczy jednak tylko upraw, dotykają również zwierząt gospodarstw domowych. Znane są również przypadki niszczenia maszyn, które napotkały na swojej drodze chwasty lub ich korzenie. Książkowymi przykładami takich roślin mogą być piołun lub niektóre odmiany czosnku. Chwasty te po zjedzeniu przez krowy powodują nieprzyjemny smak i zapach w mleku uzyskanym od tych zwierząt. Odmiany szczawiu mogą powodować natomiast zmaślenie mleka. Wspomniane wyżej przypadki niszczenia maszyn rolniczych także spowodowane są w niektórych sytuacjach przez chwasty – tak zwany szarłat Palmera posiada bardzo twarde łodygi, które mogą uszkodzić nawet kombajn!
Jak zatem radzić sobie z chwastami? Zwalczanie chwastów to ciężkie i długotrwałe zajęcie. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów. Jednym z najpewniejszych będzie przede wszystkim oczyszczenie materiału siewnego przed planowanym siewem, za pomocą specjalnych urządzeń. Jeżeli jednak nie stać nas na takie rozwiązanie, zawsze zastosować można środki chemiczne produkowane na bazie herbicydów, które skutecznie usuną chwasty z naszej uprawy.
artykuł pochodzi z serwisu www.artykuly.net.pl