W dniu 16.12.2020r. uczestniczyliśmy w webinarium zorganizowanym w ramach Agro Akademii PNB Paribas. Tym razem tematem był nowy zielony ład i jego wpływ na rolnictwo. Wysłuchaliśmy dwóch prezentacji oraz dyskusji ekspertów. Pierwsza prezentacja, przygotowana przez Panią Małgorzatę Bojańczyk, Dyrektora Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, dotyczyła przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej oraz roli rolnictwa zrównoważonego w realizacji jej celów. Pani Małgorzata krótko scharakteryzowała obecną WPR oraz PROW realizowany w jej ramach. Zaznaczyła, że obecne zasady będą jeszcze obowiązywały przez kolejne 2 lata okresu przejściowego. Prelegentka omówiła stan przygotowań do wdrażania nowej WPR i Krajowego Planu Strategicznego, który będzie stanowił narzędzie realizacji jej celów. Pani Bojańczyk podkreślił, że do końca bieżącego roku powinniśmy poznać projekt Krajowego Planu Strategicznego, które będzie zawierał propozycje konkretnych działań oraz mechanizmów ich wspomagania. Wtedy dopiero, każdy rolnik będzie mógł podjąć decyzję w jakim kierunku rozwijać swoje gospodarstwo. Pani Dyrektor wskazała, że stosowanie praktyk rolnictwa zrównoważonego pozwala już dzisiaj łączyć cele środowiskowe, ekonomiczne, dobrostanowe oraz uzyskiwać akceptację społeczną dla rolnictwa. Szczegóły praktyk rolnictwa zrównoważonego możecie Państwo znaleźć na stronach internetowych Stowarzyszenia oraz w ramach kursów prowadzonych przez ASAP Akademię. Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” (rolnictwozrownowazone.pl). Pani Bojańczyk podsumowała swoją prezentację poprzez uwypuklenie roli informacji dla rolników i wskazywania szans, które wynikają z planowanych zmian.
Źródło:https://www.agrocares.com/customer-stories/horizont-98/
Drugi wykład został zaprezentowany przez Panią Profesor Barbarę Baj-Wójtowicz z Uniwersytetu w Oxfordzie. Pani Profesor jest promotorką na całym Świecie Agroleśnictwa i tego właśnie dotyczyła jej prezentacja. Pani Profesor wskazała, że agroleśnictwo jest jedną z odpowiedzi na zmiany klimatu i wynikające z tego negatywne konsekwencje dla rolnictwa. Prelegentka omówiła krótko zmiany klimatu, które następują na naszych oczach i ich destrukcyjny wpływ na rolnictwo. Wskazała również, że to niestety również rolnictwo negatywnie wpływa na te zmiany poprzez emisję metanu oraz degradację środowiska. Pani Profesor przedstawiła agroleśnictwo jako krok w kierunku innowacyjnego rolnictwa zrównoważonego. Zdaniem Pani Baj-Wójtowicz agroleśnictwo to sposób produkcji rolnej w sposób naśladujący naturę czyli przypominający piętra roślinności w strukturze lasu. Pani Profesor przedstawiła następnie różne przykłady agroleśnictwa takie jak: uprawa alejowa, silvopastoralizm (zintegrowana hodowla zwierząt wśród zadrzewień), system mieszany silvopastoralno-alejowy, produktywne żywopłoty, pasy wiatrochronne, zadrzewienia śródpolne i remizy, strefy buforowe, pasy schronienia – żywopłoty i łąki kwietne. Omówione zostały korzyści tych systemów dla rolnika, środowiska oraz społeczeństwa. Pani Profesor zaprezentowała również konkretne przykłady gospodarstw rolnych na Świecie i w Polsce stosujące te praktyki. Ostatnia część wykładu dotyczyła agrofotowoltaiki, czyli jednoczesnego wykorzystania gruntu do produkcji energii ze Słońca oraz produkcji żywności poprzez podniesienie instalacji fotowoltaicznej ponad powierzchnią gruntów uprawnych. Taki system pozwala na osiągnięcie podwójnych korzyści – z produkcji czystej energii oraz produkcji żywności.
Źródło: Baywa-agrofotowoltaika-Fraunhofer_jpg48011
W trakcie dyskusji prelegenci zwrócili uwagę na konieczność otwarcia się rolników w Polsce na nadchodzące zmiany. Bardzo często są one przedstawiane wyłącznie jako zagrożenia. Potrzebna jest dobra nowa Wspólna Polityka Rolna oraz system zachęt dla rolników. Z drugiej strony rolnicy muszą się otworzyć na zmiany i przemyśleć jak je zaadaptować do swoich konkretnych gospodarstw. Do tego potrzebna jest wiedza i informacja. Dlatego też uruchomiliśmy na naszej stronie nową zakładkę „Nowa Wspólna Polityka Rolna”, do której śledzenia serdecznie zapraszamy.
Nowa Wspólna Polityka Rolna, strona 1 - Wielkopolska Izba Rolnicza (wir.org.pl)
Pytania do autora można wysyłać na adres mailowy: a.przepiora@wir.org.pl