Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii 21 kwietnia pojawiła się informacja, w której czytamy na temat zasad ochrony drobiu przed grypą ptaków.
Grypa ptaków, niegdyś pomór ptasi, to bardzo groźna choroba zakaźna, której śmiertelność może wynosić nawet 100 %. Do 19 kwietnia w Polsce wirus ten zaatakował aż 202 ogniska. Mówimy łącznie o ponad sześciu milionach ptaków, które trzeba uśmiercić oraz zutylizować. To bardzo kosztowne, ale również problematyczne – zarówno dla hodowców, jak i podmiotów, które fizycznie się tym zajmą.
Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków, zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących. Stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest natomiast bardzo zróżnicowany. Największą wrażliwość cechuje kury i indyki. Wśród nich mamy do czynienia z kliniczną postacią choroby. Kaczki oraz gęsi to drób, który jest wrażliwy na zakażenie wszystkimi szczepami wirusa Al. Nie wszystkie natomiast wywołują u nich postać kliniczną. Należy bowiem zaznaczyć, że drób wodny uważa się za potencjalny rezerwuar i źródło wirusa dla drobiu. Perliczki, przepiórki, bażanty i kuropatwy cechuje wrażliwość podobna jak u kur i indyków.
Wirus może zachować aktywność w kurniku nawet przez 5 tygodni, dlatego bardzo istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Pomoże w tym dokładna dezynfekcja - wirus grypy jest wrażliwy na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna.
Rozprzestrzenianie się wirusa ma ogromne znaczenie gospodarcze na poziomie lokalnym w związku z koniecznością likwidacji stad, ale również globalnie, ponieważ wskutek coraz większej liczby ognisk zamykane są rynki zagraniczne dla polskiego drobiu.
Przypomnijmy - hodowcy drobiu powinni ściśle przestrzegać następujących zasad bioasekuracji:
- utrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami;
- przechowywać słomę pod przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z ptactwem dzikim a przed wprowadzeniem do obiektu odkażać środkami dezynfekcyjnymi dopuszczonymi do stosowania w obecności ptaków;
- nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których mają dostęp ptaki dzikie;
- nie wwozić na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych;
- uniemożliwić dostęp drobiu do zbiorników wodnych, do których mają dostęp dzikie ptaki;
- przechowywać i odpowiednio zabezpieczyć pasze tak, aby nie miały do niej dostępu dzikie ptaki, w tym ptaki wróblowe;
- wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść i wyjść z tych budynków - w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym,
- zgłaszać do powiatowego lekarza weterynarii miejsca, w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki;
- przestrzegać zasad higieny tj. myć i odkażać ręce oraz stosować odzież ochronną oraz obuwie ochronne przy wchodzeniu do budynków inwentarskich;
- czyścić i odkażać narzędzia i sprzęt używany do obsługi zwierząt.
Źródła: dostępne u autora.
Kontakt z autorem: s.paluszkiewicz@wir.org.pl
Sylwia Paluszkiewicz
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/