Poniżej zamieszczamy odpowiedź Głównego Lekarza Weterynarii na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie dostępności zakładów utylizacyjnych w sytuacji wystąpienia choroby zakaźnej.
W odpowiedzi na Pana pismo znak: KRIR/KK/511/14 z dnia 7 kwietnia 2014 r. w sprawie przekazania informacji na temat możliwości zakładów utylizacyjnych do ewentualnego przetwarzania dużych ilości zwierząt w ramach zwalczania choroby zakaźnej, uprzejmie informuję co następuje.
Zgodnie z art. 9 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 zwierzęta lub części zwierząt ubitych w celu zwalczania chorób zakaźnych, w tym afrykańskiego pomoru świń, stanowią materiał kategorii 2 powinny zostać przetworzone w drodze sterylizacji ciśnieniowej w zakładach przetwórczych (utylizacyjnych) kategorii 1 lub 2.
Na dzień dzisiejszy na terytorium Polski działalność polegającą na przetwarzeniu ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego kategorii 1 prowadzi 12 przedsiębiorstw utylizacyjnych, natomiast przetwarzaniem kategorii 2 zajmuje się 6 przedsiębiorstw. Miejsca lokalizacji w/w przedsiębiorstw na terytorium kraju są przedstawione w załącznikach do niniejszego pisma. Zgodnie z informacją przekazaną przez przedmiotowe podmioty gospodarcze, zaprojektowana dzienna moc przerobowa zakładów przetwórczych kat. 1 i 2 wynosi ok. 2515 ton (łącznie).
Jednocześnie pragnę poinformować, że dane adresowe przedmiotowych przedsiębiorstw są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod następującym linkiem:
https://pasze.wetgiw.gov.pl/uppz1/demo/index.php?l=pl.
Dodatkowo należy nadmienić, że zgodnie z art. 19 ust. 1 (e) powiatowy lekarz weterynarii może zezwolić na spopielenie lub grzebanie na miejscu martwych zwierząt domowych ubitych w ramach zwalczania choroby zakaźnej. Decyzja taka może być podjęta w przypadku jeśli przewóz martwych zwierząt do najbliższego zakładu przetwórczego zwiększa niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się choroby, lub może nastąpić przekroczenie zdolności takich zakładów do usunięcia zwłok. W/w spalenie lub grzebanie powinno się odbyć w warunkach, które zapobiegają szerzeniu się zagrożenia dla zdrowia i zwierząt.
Załącznik I
Załącznik II
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/