W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja o wprowadzonym zakazie wstępu do lasów, który wynika z zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz decyzji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Największe oburzenie wśród obywateli wzbudził fakt możliwości wykonywania polowania przez myśliwych. Wskazywano na uprzywilejowaną grupę, która może robić co chce. W odpowiedzi na te rewelacje Ministerstwo Klimatu poinformowało, że „zakaz wstępu do lasów obejmuje także myśliwych, od 3 do 11 kwietnia nie mogą organizować w lesie polowań ani – tak jak każdy inny obywatel – nawet przebywać w lasach.”

Foto: Jacqueline Macou z Pixabay
W komunikacie przekazanym przez PAP poinformowano jednak, iż rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające powszechny zakaz poruszania się, przewidziało możliwość przemieszczania się myśliwych realizujących obowiązki wynikające z prawa łowieckiego, jak na przykład ważne dla rolników szacowanie szkód łowieckich. Myśliwi mogą się przemieszczać, ale poza zamkniętym obszarem, wyłącznie w celu szacowania szkód łowieckich, zabezpieczania pól rolników przed szkodami, dokonywania niezbędnych napraw lub wykonywania poleceń odpowiednich władz związanych zapobiegających rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń, który zagraża polskim rolnikom.
Pomimo trudnego obecnie czasu związanego z epidemią koronawirusa rolnicy pracują bez zmian na polach. Trwają intensywne prace polowe, w tym zasiewy. Na domiar złego w dniu dzisiejszym potwierdzono w Wielkopolsce pierwsze ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń. W związku z powyższym apelujemy do myśliwych, aby w dalszym ciągu realizowali zadania wynikające z prowadzenia gospodarki łowieckiej. Konieczna jest Wasze zaangażowanie w szacowanie szkód, polowania, zabezpieczenia pól przed zwierzyną! Oczywiście wszystkie te czynności muszą być realizowane z zachowaniem własnego bezpieczeństwa i zgodnie z zaleceniami poza zamkniętymi terenami leśnymi. Zwierzyna i tak w głównej mierze przebywa na polach rolników, a więc jest możliwość przeprowadzenia polowania indywidualnego. Szacowanie szkód jest możliwe obecnie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Jednocześnie dziękujemy wielkopolskim myśliwym za dotychczasową pracę pomimo nieprzychylności z jakim spotyka się obecnie Wasze środowisko.
Biuro WIR
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/