W dniu 13 stycznia Sejm przyjął zmianę ustawy o płatnościach i tym samym została przywrócona tzw. Płatność uzupełniająca.
Taka płatność była obowiązywała od 2004 do 2014 roku. Płatność będzie przyznawana na takich samych warunkach, jak w 2013 r. Już w tym roku, jak zapewnia resort rolnictwa płatności będą realizowane dla gospodarstw o powierzchni do 30 ha. Otrzymają one płatności powyżej średniej europejskiej.
Płatności uzupełniające pochodzą z budżetu krajowego i corocznie planuje się przeznaczać na nie ok. 400 mln złotych – zapowiada minister rolnictwa. Ministerstwo poinformowało także, że od przyszłego roku rolnicy gospodarujący na obszarze do 50 ha również będą otrzymywali płatności bezpośrednie na poziomie powyżej średniej unijnej.
Płatność uzupełniająca podstawowa będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych, w szczególności do: zbóż, roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych. W ramach tej płatności nie będzie obowiązywał limit powierzchni do jej otrzymania. Uprawnieni będą wszyscy rolnicy ubiegający o jednolitą płatność obszarową
Stawka płatności zostanie określona tak, jak w przypadku pozostałych dopłat bezpośrednich - na podstawie rzeczywistej powierzchni kwalifikującej się do płatności, zgłoszonej przez rolników we wnioskach. Może ona wynieść ok. 40 zł/ha.
Zgodnie z zapowiedzią, wypłata środków z tego tytułu rozpocznie się w połowie października bieżącego roku, w ramach zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. Uzupełniająca płatność podstawowa przysługiwała będzie również do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin.
M. Ceglarek
Źródło: MRiRW, ARiMR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/