BHP – najczęstsze przyczyny wypadków podczas pracy rolnicze

W skali kraju liczba wypadków rolników podczas wykonywania prac w polu i w obrębie gospodarstwa utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie, wynoszącym kilkanaście tysięcy rocznie. Dzięki prowadzonym regularnie pracom prewencyjnym przez różne instytucje działające w obszarze rolnictwa, ich liczba szczęśliwie zmniejsza się z roku na rok. Potrzeba poruszania tego problemu jest jednak nadal wysoka. Poniżej przedstawiamy Państwu najczęstsze przyczyny wypadków celem przypomnienia i wzbudzenia większej ostrożności.

Wypadki w gospodarstwach powstają najczęściej w następujących okolicznościach:

 • upadek
 • pochwycenie i uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń
 • ugryzienie i kopnięcie przez zwierzęta domowe

Najczęstszą przyczyną wypadku jest:

 • zły stan nawierzchni ciągów komunikacyjnych
 • niestosowanie obuwia roboczego
 • reakcja zwierząt na nieznane bodźce
 • niewłaściwe uchwycenie narzędzi
 • niewłaściwe operowanie rękami i nogami w strefie pracy maszyny lub urządzenia
 • nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn oraz przyczep
 • nerwowość i agresja zwierząt
 • wady konstrukcyjne budynków, stanowisk dla zwierząt, niebezpieczne otwory zrzutowe oraz kanały gnojowe.

Inną, rzadziej spotykaną grupą wypadków są zdarzenia powstałe na skutek wadliwej instalacji elektrycznej w gospodarstwach. W większości przypadków takie zdarzenia kończą się śmiercią poszkodowanego. Wysoce zalecane jest regularnie wykonywanie przeglądów instalacji elektrycznej w swoich gospodarstwach (minimum co 5 lat), sprawdzanie przed sezonem izolacji i uziemienia w przewodach. Niezwykle istotne jest również pamiętanie o zachowywaniu wysokości roboczej maszyn, podanej zawsze w instrukcji obsługi. Na terenie województwa wielkopolskiego zdarzają się wypadki powstałe na wskutek styku maszyny z liniami średniego napięcia, które kończą się śmiercią ludzi na wskutek porażenia prądem.

Wszyscy w takim samym stopniu zobowiązani są do przestrzegania przepisów BHP. Wypadki zdarzają się w każdej grupie wiekowej oraz w gospodarstwach o różnej wielkości i różnym profilu działalności. Stosowanie nowoczesnych technologii nie daje żadnej gwarancji uniknięcia wypadku. Przykre zdarzenia mają miejsce zarówno w gospodarstwach niedoinwestowanych, jak również i w takich, gdzie występują nowoczesne maszyny i urządzenia. Zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku przez rolników jest absolutną podstawą uniknięcia wypadku.

BW WIR

 

Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: gospodarstwach; maszyny; zdarzenia; wypadków; najczęstsze; przyczyny; podczas; wskutek; zdarzają; wypadki; maszyn; kończą; również;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »