Aż 60 proc. rolników otrzyma dopłaty do końca grudnia

Niestety nie wszystko będzie jak dotychczas
 

Rolnicy czekają na przelewy z tytułu dotacji unijnych. Jest to rzesza 1 mln 359 tys. firm, osób i ich rodzin. Na zrealizowanie płatności ARiMR ma czas do końca czerwca 2014 r. Ale zainteresowani liczą na pieniądze wcześniej. Na dopłaty bezpośrednie przeznaczone jest w tym roku 14 mld 900 mln zł. Jednak niektóre wartości dopłat będą mniejsze.


itvrW tym roku wypłata unijnych dotacji rozpocznie się 2 grudnia. Do końca grudnia 60% rolników otrzyma na swoje konta dopłaty bezpośrednie – zapowiedziała w „Studiu TVR” Jolanta Dobiesz z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Tak jak w roku ubiegłym stosujemy modulację płatności. Dla tych rolników, których płatności finansowane z budżetu wspólnotowego przekraczają 300 tys. euro, stosujemy zmniejszenie płatności od nadwyżki o 4,0 proc. - powiedziała Jolanta Dobiesz wicedyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w „Studiu TVR”. Podobnie jest przypadku płatności uzupełniających. Jednak tutaj przyjęto zasadę, że rolnik którego suma płatności bezpośrednich finansowanych z budżetu wspólnotowego i płatności krajowych uzupełniających przekracza 5 tys. euro, to zmniejszona jest tylko płatność uzupełniająca o 10 proc.
Niestety to nie wszystkie niekorzystne dla rolników zmiany. Ponieważ w tym roku wszedł nowy przepis - tzw. dyscyplina finansowa, rolnik którego płatności bezpośrednie finansowane z budżetu wspólnotowego przekraczają 2 tys. euro będzie miał zmniejszoną nadwyżkę o 2,5 proc. W pierwszej kolejności dopłaty otrzymają gospodarstwa, poszkodowane przez żywioł. Oczywiście ta zasada nie będzie dotyczyć wszystkich. Jeżeli u takiego rolnika była robiona kontrola na miejscu, a jej wyniki nie zostały jeszcze zatwierdzone w biurze powiatowym lub nie ma jeszcze raportu kontroli na miejscu wówczas taki rolnik będzie musiał poczekać z płatnościami – powiedziała Jolanta Dobiesz z ARiMR w Studiu TVR. Najdłużej na unijne dotacje będzie musiało poczekać 9 tys. plantatorów tytoniu. Zgodnie z przepisami przelewy wyjdą z ARiMR dopiero po 15 kwietnia.
 Informacje uzupełniające:
Ogólnopolska Telewizja TVR, to pierwsza i jedyna w Polsce telewizja dedykowana tematyce życia i bycia poza miastem. Program kierowany jest do wszystkich tych, których fascynuje i intryguje życie, praca i spędzanie wolnego czasu z dala od wielkomiejskiego gwaru. Zgodnie z hasłem „blisko ludzi, blisko natury” na antenie TVR można znaleźć szeroki wachlarz programów edukacyjnych, poradnikowych, informacyjnych, społecznych oraz rozrywkowych. Ogólnopolska Telewizja TVR dostępna jest na wszystkich platformach cyfrowych: Cyfrowy Polsat (kanał 170), „nc+” (kanał 222), w wybranych sieciach kablowych: UPC (kanał 159), Inea (kanał 293) oraz drogą satelitarną (FTA), za pomocą dowolnego tunera cyfrowego oraz w Internecie na stronie www.tvr24.pl Telewizja została dwukrotnie nominowana w VI oraz w VII edycji Festiwalu Kanałów Tematycznych do nagrody Tytanowe Oko. W tym roku TVR został laureatem nagrody „Rzetelni w biznesie”.
 

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

itvr
TAGI: płatności; dopłaty; będzie; końca; telewizja; bezpośrednie; ; budżetu; rolnik; jolanta; wspólnotowego; otrzyma; grudnia; przekraczają; powiedziała; finansowane;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »