shiuz__750 x 100 px_1

Apel o przetargi wyłącznie w formie ofertowej

Rolnicy zostali zwolnieni z opłacenia składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r., o czym dziś poinformował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Zwolnienie z tych opłat wydaje się być istotną pomocą państwa dla środowiska rolniczego w aspekcie obowiązującego stanu epidemii w związku z zagrożeniem koronawirusem. Przekazując tę informację minister zaznaczył, że jest to propozycja na obecny stan epidemii. Nie można bowiem przewidzieć dalszego jej rozwoju. Negatywne skutki tego stanu wpływają w sposób bardzo istotny na wszystkie dziedziny gospodarki i nie omijają również rolnictwa.

Minister dodał, że trwają także prace nad innymi rozwiązaniami. „Kłopoty mają całe branże np. kwiaciarstwo czy szkółkarstwo i tym producentom rolnym także będziemy chcieli dać wsparcie. Obecnie oczekujemy na dodatkowe środki z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów. Podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE, które odbędzie się w formie telekonferencji, będę wnioskował o dodatkowe środki unijne na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów oraz o umożliwienie przesunięcia niewykorzystanych do tej pory środków z PROW na te działania, które są w danych krajach szczególnie istotne” – powiedział Minister.

Żywność będzie zawsze potrzebna, szczególnie w czasie epidemii, kiedy inne branże znajdują się w fazie przestoju. Rolnictwo nie może zaprzestać produkcji, z jednej strony na jego specyfikę, a drugiej na konieczności produkcji żywności na potrzeby kraju. Jednak zrywające się łańcuchy powiązań pomiędzy producentami, dostawcami i wreszcie konsumentami, także problemy z przetwórstwem, mogą dotkliwie wpłynąć na dochody rolników, zwłaszcza tych utrzymujących się tylko z gospodarstw.

Zwolnienie ze składki KRUS – jak na razie na trzy miesiące – z pewnością korzystnie wpłynie na kondycję finansową gospodarstw.

Na podstawie informacji MRiRW: Marta Ceglarek

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnictwa; formie; ; także; przetargi; wyłącznie; spadkiem; dotkniętego; wsparcie; środki; dodatkowe; branże; które; ofertowej; minister; wpłynie; istotne”; finansową; kond;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »