Kto nakarmi zwierzęta rolników w przypadku zachorowania na COVID-19?

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, po zapoznaniu się z zaleceniami Głównego Inspektoratu Weterynarii dla osób objętych kwarantanną w związku z chorobą COVID-19 – dotyczącymi postępowania ze zwierzętami domowymi i gospodarskimi; wystąpił w dniu dzisiejszym do Krajowej Rady Izb Rolniczej z wnioskiem o przekazanie niniejszego pisma do resortu rolnictwa, celem podjęcia działań zabezpieczających polskich rolników przed efektami działania koronawirusa.Kto nakarmi zwierzęta rolników w przypadku zachorowania na COVID-19?

Wyżej wspomniane zalecenia dotyczą wyłącznie okresu kwarantanny, na dzień dzisiejszy brak jest jakichkolwiek rozwiązań dotyczących wystąpienia choroby COVID-19 u rolnika prowadzącego produkcję zwierzęcą i konieczności jego hospitalizacji. Niezbędne jest stworzenie procedur dla gospodarstw, gdzie w sytuacji wystąpienia tej choroby u osób zajmujących się obsługą zwierząt, może dojść do dramatycznych sytuacji związanych z pozostawionymi samym sobie zwierzętami.

Zwierzęta gospodarskie wymagają codziennej obecności i opieki, w związku z czym, w tej trudnej i wyjątkowej sytuacji należałoby wypracować rozwiązania, które pomogą przetrwać rolnikom i zabezpieczyć ich zwierzęta przed głodem i brakiem opieki. Być może należałoby w przyszłości zastanowić się nad wprowadzeniem pojęcia „zastępcy rolnika” opłacanego ze zwiększonych/dodatkowych składek w KRUS, czy też rozszerzenia definicji „pomocnika rolnika”, o co wnioskowała Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Jednak obecna sytuacja jest nadzwyczajna, wymagająca szybkich i zdecydowanych dodatkowych działań, które zabezpieczą rolników prowadzących produkcję zwierzęcą przed nagłym brakiem osób do opieki nad zwierzętami. Tym samym Zarząd W-MIR wnosi o pilne wprowadzenie procedur/rozwiązań zabezpieczających gospodarstwa prowadzące produkcję zwierzęcą przed następstwami związanymi z chorobą COVID-19.

 

 Źródło
 Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza
 http://www.wmirol.org.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: zwierzęta; nakarmi; sytuacji; przypadku; zachorowania; zwierzęcą; produkcję; rolników; osób; chorobą; należałoby; które; choroby; wystąpienia; brakiem; covid-19; zabezpiec;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »