Apel Wielkopolskiej Izby Rolniczej o nie wypalanie traw

Przełom zimy i wiosny to czas, w którym wśród rolników rodzi się pokusa wypalenia traw. Jej podłożem jest często mylna opinia, iż praktyka ta przyczynia się do poprawy jakości gleby oraz szybszego i bujniejszego wzrostu młodej trawy. Tymczasem jest to bardzo szkodliwy dla środowiska naturalnego i niebezpieczny dla ludzi i zwierząt proceder, za dopuszczenie się którego rolnicy każdorazowo ponosić będą poważne konsekwencje.

1

 

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do rolników o nie wypalanie łąk i jednocześnie przypomina, że Ustawa o ochronie przyrody i o lasach zabrania palenia traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, rowach przydrożnych oraz skarpach kolejowych. Wypalanie traw jest wykroczeniem za które grozi kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia od roku do nawet 10 lat więzienia. Ponadto walka ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw jest ujęta w założeniach wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej. Tym samym rolnicy zobowiązani są do przestrzegania zasad dobrej kultury rolnej. Każdy producent rolny ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności w ramach PROW 2007-2013 oraz PROW 2014-2020 musi mieć więc świadomość, że w przypadku stwierdzenia tego procederu w jego gospodarstwie grozi mu zmniejszenie, a w skrajnych przypadkach nawet całkowite pozbawienie płatności. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpatruje każde tego typu zdarzenie indywidualnie.

Pomijając kwestię kar, wypalanie traw zwyczajnie nie opłaca się rolnikom, ponieważ jego skutkiem są rozliczne straty w produkcji roślinnej i zwierzęcej z jednoczesną degradacją usług ekosystemowych i tym samym utratą innych potencjalnych źródeł dochodu w gospodarstwie. Wypalanie traw prowadzi do obniżenia plonów oraz pogorszenia składu botanicznego siana, z uwagi na zniszczenie roślin motylkowych, miododajnych i leczniczych, na korzyść mało wartościowych chwastów. Konsekwencją jest również zamiana materii organicznej gleby w popiół oraz przyspieszenie procesów mineralizacji, prowadzących z czasem do całkowitej degradacji gleby. Poważnym problemem jest również fakt, że giną zapylacze – pszczoły i trzmiele, przez co dochodzi do spadku plonów wielu roślin uprawnych – własnych i sąsiadów!

 


Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: wypalanie; rolnicza; rolnicy; roślin; również; przypadku; płatności; wielkopolskiej; ; plonów; rolników; rolniczej; skutkiem; rozliczne; wielkopolska; ponieważ; opł;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »