Wnioski o dopłaty bezpośrednie można składać do 31 maja!

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom samorządu rolniczego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel podjął decyzję o przedłużeniu terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz obszarowych w ramach PROW 2014 – 2020 oraz PROW 2007-2013 (tj. płatności rolno – środowiskowo – klimatycznych, ekologicznych, ONW, zalesieniowych oraz rolnośrodowiskowych) do dnia 31 maja 2017 roku.

1

 

Z apelem w sprawie przedłużenia terminu wystąpił m.in. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Poniżej publikujemy treść pisma:

Analizując sygnały od rolników napływające do Wielkopolskiej Izby Rolniczej, należy stwierdzić, że w biurach wypełniających wnioski obszarowe panuje przepełnienie. Doradcy nie nadążają z pracą, gdyż rolnicy gremialnie przychodzą z wnioskami właśnie teraz, w maju. Powodów tej sytuacji jest kilka. Kapryśna wiosenna aura sprawiła, że znacznie opóźniły się tegoroczne siewy, głównie kukurydzy, sadzenie ziemniaków oraz terminy wykonania zabiegów ochronnych w zbożach, rzepaku, burakach cukrowych, czy warzywach polowych. Rolnicy zaś siadają do przygotowania wniosku, gdy wszystkie pilne prace polowe są zrobione, a zasiane pola – pomierzone. Wniosku nie da się bowiem wypełnić ad hoc. Dlatego też do końca kwietnia niewiele ponad 10% rolników złożyło wnioski o płatności bezpośrednie. Rolnicy skarżą się także na składanie wniosku przez Internet. W gospodarstwie trochę więcej czasu jest w sobotę i niedzielę, jednak właśnie na weekend ARiMR wyłączyła system teleinformatyczny. I to na tydzień przed końcem przyjmowania wniosków, co jest naprawdę niezrozumiałe.
W związku z powyższym, Wielkopolska Izba Rolnicza, jako ustawowy reprezentant rolniczych interesów, wnioskuje do Pana Ministra o wykorzystanie możliwości, jaką dał krajom członkowskim unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan i podjęcie decyzji o przedłużeniu do 15 czerwca br. terminu składania wniosków o przyznanie dopłat na ten rok. W naszej opinii należy także poważnie rozważyć zmianę obowiązującego terminu składania wniosków i zaproponować Komisji Europejskiej, aby wnioski były składane od 15 kwietnia do 15 czerwca. Z praktyki wynika bowiem, że pierwsze 2 tygodnie składania wniosków są stracone, ze względu na brak kompletnych zasiewów do końca marca, zaś w maju brakuje fizycznie czasu na wypełnienie i złożenie wniosków, ze względu na trwający.

Zachęcamy do jak najszybszego składania wniosków. Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej ARiMR wynika, że do 12 maja do godz. 10 w ARiMR zarejestrowano 996,8 tys., co stanowi 73,8% wszystkich wniosków złożonych w 2016 r.

K.S.

 

Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: wniosków; wnioski; składania; terminu; płatności; rolnicy; można; dopłaty; wielkopolskiej; przedłużeniu; względu; ; rolników; należy; bezpośrednie; wniosków; ; prz;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »