Codzienna aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Potrzebują jej zwłaszcza dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Regularna dawka ruchu warunkuje prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy oraz pomaga utrzymać właściwą masę ciała. Aktywność fizyczna wpływa na poprawną koordynację ruchową i postawę, a także poprawia samopoczucie, powoduje bowiem wydzielanie endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Dlatego tak ważne jest zaszczepienie w dzieciach i młodzieży zamiłowania do czynnego spędzania wolnego czasu, które będzie procentować na dalsze lata życia.
Znaczenie aktywności fizycznej, zwłaszcza w czasie wzrostu i rozwoju dzieci dostrzegła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która zaprezentowała ogólnoświatowe rekomendacje dotyczące minimalnej dawki ruchu przeznaczonej dla wszystkich grup wiekowych. Dzieci i młodzież w wieku 5–17 lat powinni korzystać z takich form ruchu, jak: prace porządkowe, zajęcia wychowania fizycznego, piesze spacery, gry i zabawy ruchowe w gronie przyjaciół lub rodziny. Do szczegółowych zaleceń WHO należą:
- minimum 60 minut wysokiej bądź umiarkowanej aktywności fizycznej, która po przekroczeniu limitu czasu przynosi dodatkowe korzyści zdrowotne;
- codzienna dawka ruchu powinna obejmować umiarkowane ćwiczenia aerobowe wraz z aktywnością wymagającą zwiększonych nakładów energetycznych;
- minimum 3 razy w tygodniu należy wybierać ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie i kości, np. zabawy, gry grupowe, bieganie, jazda na rowerze czy rolkach, zwiększające siłę i szybkość.
Czy aktywność fizyczna wystarcza, by zachować zdrowie? Oczywiście, że nie. Drugim, ale równie istotnym elementem zdrowego stylu życia jest dieta. Mocne, zdrowe kości i silne mięśnie zapewnia regularne spożycie mleka i produktów mlecznych, które stanowią doskonałe źródło białka, energii, witamin z grupy B, witaminy A, D, E, K i wielu cennych minerałów, jak np. wapń, magnez, potas, jod, fosfor. Składniki te są szczególnie ważne w okresie intensywnego wzrostu dzieci i służą ich dalszemu zdrowiu. Co więcej, mleko nawadnia lepiej niż woda, dzięki temu, że uzupełnia niedobory sodu, który tracimy wraz z potem. Ponadto, w przeciwieństwie do innych napojów, zawiera białko niezbędne do wzrostu i rozwoju mięśni. Pamiętajmy, że już 4 szklanki mleka pokrywają całkowicie dzienne zapotrzebowanie dzieci na wapń.
Czy szklankę mleka można zastąpić innym produktem? Oczywiście! Do wyboru mamy szeroki asortyment produktów mlecznych, takich jak kefir, jogurt, maślanka, ser twarogowy lub ser żółty.
Kampania „Mamy kota na punkcie mleka” finansowana jest z Funduszu Promocji Mleka i realizowana jest przez Polską Izbę Mleka wspólnie z Polską Federacją Hodowców Bydła.