Krzysztof Świerek na podstawie dotychczasowych zbiorów przypuszcza, że nie będzie to urodzajny rok.
Na polach zadbanych i dobrze wglądających zebrano w granicach 30 dt/ha rzepaku ozimego. W czasie wegetacji wyglądał on szczególnie korzystnie. Natomiast jęczmień ozimy wydał średnio od 4-6 ton ziarna z 1 ha. Niektóre plantacje żyta ozimego (odmiany populacyjne) plonują szczególnie słabo. Kłosy są „poprzestrzelane”, brakuje ziarniaków w kłosie, a ziarno jest słabo wykształcone. - Podczas omłotów żyta widać, że ziarna jest mniej, natomiast słomy żytniej więcej. Główną przyczyną był nadmiar opadów, brak słońca w okresie wegetacji, ograniczona asymilacja roślin oraz podtopienia. Dodatkowo niektóre plantacje najbardziej wyrośnięte, najwcześniej wyległy i poprzerastały rozmaitymi chwastami. Sprawił to intensywny wzrost roślin wskutek zwiększonej mineralizacji gleby pod wpływem wilgoci i uwalniania się azotu glebowego – tłumaczy agronom, Krzysztof Świerek.
Wciąż mniej plonują ziemniaki jadalne i warzywa gruntowe. - Dzięki czemu rolnicy mają ułatwiony zbyt tych produktów i znacznie korzystniejsze ceny. W ostatnim czasie poprawiły się natomiast plantacje kukurydzy, choć można zauważyć, że są miejsca, gdzie rośliny są mniejsze, a w miejscach podtopień, szczególnie na glebach zwięźlejszych, brakuje nawet roślin – podkreśla agronom.
Na drzewach owocowych wiśni i czereśni, zarówno w sadach, jak i przydomowych ogródkach, można zauważyć opadzinę liściową. Jest to skutek występowania choroby grzybowej - drobnej plamistości liści drzew pestkowych, która w tym roku występuje szczególnie często. - Choroba zmniejsza plon, utrudnia dojrzewanie owoców wiśni, które na drzewach pozostają czerwone aż do jesieni. Oprócz tego może powodować zamieranie gałęzi i całych drzew w latach następnych poprzez zmniejszenie ich zimotrwałości – wyjaśnia Krzysztof Świerek.
Aneta Rzeźniczak
Źródło
"Wieści Rolnicze"
http://www.wiescirolnicze.pl